Home » Sport » Fotbal » Fotbal / Echipa Nationala : Romania invinge Turcia cu 2-0 in amicalul de la Cluj

loading...
Share on Facebook16Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest1Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Print this page
După ce a ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2018, Romania a programat două amicale în luna noiembrie. Primul a avut loc joi, 9 noiembrie, contra Turciei, pe stadionul din Gruia al lui CFR Cluj.
Înainte de startul partidei, Mircea Lucescu a primit un tricou al României din partea preşedintelui FRF, Răzvan Burleanu. Cei doi selecționeri au început într-un sistem 4-2-3-1 pentru un amical ce se anunța extrem de interesant.
În primele 20 de minute, România a avut inițiativa, dar au lipsit fazele de poartă. Singurul jucător care s-a remarcat a fost Constantin Budescu, care a dat ceva emoții apărării Turciei.
După alte faze periculoase, tricolorii deschis scorul în minutul 42. Gicu Grozav este autorul golului după un șut din interiorul careului. România a condus la pauză, scor 1-0, după o primă repriză săracă în faze de poartă, dar în care trupa lui Cosmin Contra a fost mai periculoasă.
Partea secundă a continuat să fie dominată de tricolori, care au reșit să se desprindă în minutul 67. Același Gicu Grozav duce scorul la 2-0, la capătul unei acțiune excelente pe ruta Budescu-Pintilii-Grozav.
În ultima parte a meciului și-a făcut debutul și Florin Niță în poartă, el având o intervenție bună în fața lui Tosun, în minutul 76. De asemenea, și Denis Alibec a intrat pe teren, atacantul FCSB-ului putând marca de la mijlocul terenului, după ce portarul turcilor a ieșit greșit la o fază de atac.
Pe final, ultima mare ocazie i-a aparținut oaspeților, care ratează o șansă mare prin Tosun, în minutul 87. De asemenea, Alibec a mai ratat și el o șansă mare de a marca în prelungiri.
S-a terminat însă România-Turcia 2-0, iar pentru tricolori mai urmează încă un amical tare, marți, contra Olandei, de la ora 21:45, pe Arena Națională din București.
Echipele de start:

România: Pantilimon (’71, Niță) – Săpunaru (’75, Bălașa), Chiricheș, Grigore, Toșca – Pintilii, Stanciu – Deac (’62, Torje), Budescu (’72, Bicfalvi), Grozav – Keșeru (’66, Andone). Selecționer: Cosmin Contra. Turcia: Tekin – Tufan (’83, Yardimci), Aziz, Soyuncu, Turan – Inan (’46, Under), Yokușlu – Yazici (’46, Malli), Ozyakup, Calhanoglu (’64, Karaman) – Tosun. Selecționer: Mircea Lucescu.
Cartonașe galbene: Pintilii, Andone / Malli.
Au arbitrat: Tiago Bruno Lopes Martins – Ricardo Jorge Ferreira Santos, Luis Andre Ferreira Pinto Campos; Horațiu Feșnic.
Pentru tricolori urmează un nou amical, programat marți, 14 noiembrie, de la ora 21.00, pe „Arena Națională“ din București, împotriva Olandei.