Home » Sport » Handbal » Handbal : Victorie a fetelor conduse de Bogdan Burcea in fata Rapidului

Handbal : Victorie a fetelor conduse de Bogdan Burcea in fata Rapidului

Share ...
Share on Facebook26Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Tumblr0

Dupa o deplasare grea , aproximativ 16 ore a mers echipa de hanbal feminin , au obtinut in aceasta seara 3 puncte in fata echipei Rapid Bucuresti in Sala Polivalenta , meci contand pentru etapa a 11-a din Liga Florilor .

Chiar daca fetele de la Rapid Bucuresti credeam ca sunt usor de batut , in prima repriza fetele conduse de Bogdan Burcea nu au reusit sa se distanteze atat de mult iar scorul la pauza a fost 13 – 12 . In repriza secunda fetele au reusit sa se desprinda pe tabela de marcaj iar scorul final a fost 29 – 24.

Urmatorul meci pentru echipa de handbal feminin este programat sambata , pe teren propriu, contra echipei Randers HK, din Danemarca, meci contând pentru etapa a 2-a a Grupei A din Cupa EHF, urmând ca pe data de 18 ianuarie să evolueze la Brașov, contra echipei Corona Brașov.

S.C.M CRAIOVA – RAPID BUCUREȘTI 29-24 (13-12)

CRAIOVA: Dumanska, Stanciu, Lung – Țicu 8, Florianu 5, Nikolic 5, Klikovac 3, Rădoi 2, Elisei 2, Popescu 2, Stoican 1.

RAPID: Arghir, Nanu – Bucă 6, Dache 5, Carabulea 3, Popa 3, Trifan 2, Niculae 2, Doica 1, Trăilă 1, Chirigiu 1.

Bogdan Burcea a declarat: “Din punctul meu de vedere nu cred că s-a pus problema câștigătorului acestei partide, inclusiv în prima repriză, chiar dacă Rapid a dat o replică destul de bună. După pauză am turat puțin motoarele, am reușit să asigurăm un avans și să odihnim mai multe jucătoare. Jucătoarele veneau după un meci cu Brest în care ne-am întrebuințat serios, unde din păcate nu am avut opțiuni, doar 6 din ele au evoluat câte 48, 52 sau 60 de minute. Este foarte greu pentru că meciurile se succed foarte rapid, din 3 în 3 zile, intensitatea și duritatea lor își pune deseori amprenta asupra stării de sănătate a jucătoarelor. Obiectivele acestui meci au fost atinse: să ne adjudecăm cele 3 puncte și jucătoarele să nu sufere accidentări.

Despre Randers avem o grămadă de informații, așa cum s-a intâmplat și cu Brest și am reușit să ne facem temele foarte bine. Starea de sănătate a jucătoarelor este ceea ce mă îngrijorează. Noi vom încerca să ne facem datoria cât de bine putem, așa cum am făcut-o și până acum. Ne dorim să mulțumim suporterii echipei care sunt alături de noi.”Rap

Dacă v-a placut acest articol, va invitam sa va alaturaţi, cu un Like, comunitatii de cititori de pe pagina noastra de Facebook..