Adrian Mititelu Jr.,baiatul lui Adrian Mititelu , cel care se ocupa acum de administrarea echipei Universitatea Craiova, a acuzat, în direct la GSP Live, inconsecvența din deciziile justiției din România:
“E o condamnare abuzivă, o să demonstrez acest lucru. În 2015, Tribunalul Brașov a constatat că noi aveam dreptul de a face transferul lui Costea. Apoi, Curtea de Apel București i-a achitat pe Mircea Sandu și Dumitru Dragomir pentru mai multe fapte printre care și sustragerea de sub sechestru a 39 de jucători, printre care și Mihai Costea, declarați liberi de comisiile din fotbal. Motivul achitării a fost că sechestrul a fost instituit ilegal, clubul fiind în insolvență. Pentru aceeași faptă, de sustragere de sub același sechestru considerat ilegal de Curtea de Apel București, tatăl meu a fost condamnat cu executare. Deși prima instanță îl achitase, corect”.
Conform motivării primei instanțe, adică Tribunalul Dolj, “Instanța constată că pentru a putea pune în discuție existența infracțiunii de sustragere de sub sechestru trebuie, ca situație premisă, să existe un bun legal sechestrat. Însă, pentru argumentele anterior prezentate, instanța consideră că nu a existat un bun legal sechestrat pentru că “bunul sechestrat”, adică drepturile de dispoziție asupra drepturilor federative ale jucătorului legitimat la SC Fotbal Club U Craiova SA nu a ajuns să producă efecte juridice, nefiind îndeplinită condiția suspensivă a încheierii unui contract de transfer între clubul craiovean și Fotbal Club FCSB”.
Extras din motivarea Tribunalului Dolj pentru achitarea lui Adrian Mititelu în dosaru în care Curtea de Apel Craiova l-a condamnat
Pe scurt, instanța a considerat că acordul de transfer încheiat între Mititelu și Becali în martie 2011 a devenit nul prin nerealizarea transferului propriu-zis, conform înțelegerii din acord. Mihai Costea a ajuns la FCSB, dar din postura de jucător liber de contract, după dezafilierea Craiovei.
Becali i-a plătit 1,1 milioane de euro plus TVA lui Mititelu, în conturi noi, neștiute de ANAF, dar fiul lui Mititelu spune că tatăl său a plătit contravaloarea sechestrului la scurt timp după încasarea banilor: “Pe Mihai Costea, ANAF instituise un sechestru de un milion de lei. Când au început discuțiile că l-a transferat fără acordul fiscului, tata a plătit 1,6 milioane de lei, mai mult decât valoarea sechestrului. Decizia de a-l condamna e cu atât mai curioasă cu cât nu a existat niciun prejudiciu adus statului”.
https://www.facebook.com/watch/?v=1265655310460512
Views: 0