SCM Craiova nu a avut nicio șansă în fața campioanei U BT Cluj-Napoca în semifinalele Cupei României de la Constanța. Formația pregătită de Vitaly Stepanovski a cedat cu scorul de 88-64.
Clujenii au terminat în avantaj de 8 puncte primele zece minute de joc (20-12) și au intrat la pauza mare cu un ecart liniștiror, scor 43-28. SCM Craiova nu a dat semne de revenire nici în prima parte din a doua repriză, chiar dacă au redus din handicap de la -17 (60-43) la -11 (54-35). Înaintea secvenței decisive scorul a fost de 68-51 pentru U BT. Diferența a crescut în ultimele 10 minute și scorul final a fost 88-64.
De la Craiova, Cortez Edwards a terminat meciul cu 14 puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive, iar George Blaj-Voinescu a adăugat 14 puncte și 7 recuperări. Topias Palmi a totalizat 12 puncte, în vreme ce Shawn Hopkins a pus pe tabelă 11 puncte.
U-BT Cluj-Napoca: Patrick Richard, David Lăpuște, Karel Guzman, Stefan Bircevic, Andrija Stipanovic
SCM Craiova: Giordan Watson, Cortez Edwards, George Blaj-Voinescu, Demonte Flannigan, Dimitrije Nikolic
Vitaly Stepanovski a fost prezent la conferința de presă de după meci. Iată ce a avut de declarat ucraineanul, potrivit baschet.ro :
„Vreau să îi felicit pe cei de la U-BT Cluj în primul rând. Au o echipă mare, mulți jucători buni și e greu să joci împotriva lor. Dacă vrem să batem Clujul, trebuie să ne minimizăm greșelile și noi nu am făcut asta. Îmi amintesc ultimele secunde din primul sfert. Eram la trei puncte, am pierdut mingea de două ori și astfel s-au distanțat la opt puncte. Au simțit încrederea, au început sfertul doi foarte bine și e foarte greu să prinzi o astfel de echipă când ești mereu la 12-15 puncte. Joacă excelent când au avantaj. Am încercat să revenim, am venit la -10, dar după am ratat câteva aruncări deschis. Acesta a fost jocul, le urez mult succes. Fiecare meci este o experiență. Important după aceste meciuri este să tragem concluzii bune.
De acum trebuie să ne odihnim, să ne recuperăm, fiindcă avem mulți jucători cu accidentări mici suferite azi. Mijovic n-a jucat fiindcă a resimțit o durere la genunchi și a fost o problemă pentru noi fiindcă nu avem un lot mare. Acum avem pauza pentru echipele naționale și e foarte important să ne pregătim pentru ce urmează și să ne revenim pentru ultima parte a sezonului.”
Următorul meci este programat la începutul lunii martie, în LNBM, împotriva celor de la SCM Timișoara în etapa cu numărul 21.
Views: 0