
Din pacate asistam la un circ mediatic de ieftin si de prost gust din punctul meu de vedere . Cazul Caracal nu este special , as putea spune ca este un caz tipic in care opinia publica trebuie sa fie intoxicata pana atentia de la caz sa numai fie atat de mare .
Intoxicarea media a avocatului familiei Melencu si afirmatiile „incendiare” ale lui Alexandru Cumpanasu nu fac altceva decat sa ne spuna cat de prost este acest teatru .
DIICOT nu are departament de comunicare ? Din cate stiu eu da .. doar ca nu atat de bun precum domnul Tonel Pop care este specialist in toate . Nu am crezut ca avocatii stiu si constructii dar am aflat ca acest personaj controversat le stie pe toate .
As vrea ca acest avocat nu sa dispara din lumina reflectoarelor doar ca DIICOT sa aiba un purtator de cuvant acolo . Vorbele lui nu valoreaza nici un ban si de multe ori afirmatiile lui nu au nici o logica .
Alexandru Cumpanasu are mari probleme cand spune ca „Eu nu cred că Dinca este criminalul Alexandrei”! Pai pana acum cateva zile asta ai sustinut . Si tu esti din acelasi aluat cum e Tonel Pop .
Nimeni nu se ia de cei 3 capi ai acestui oras si ancheta este foarte departe de cei trei . De ce se intampla acest lucru ? Pentru ca asta este miza .
Cred ca Iordache nu poate sa stea ascuns atat de mult . Temperamentul lui este altul . De ce tace ? De ce lipseste din acest peisaj ? De ce anchetatorii nu vor sa ajunga la el ?
Aici este toata cheia acestui caz . In spatele lui Dinca , a interlopilor , a politistilor si altora implicati sunt greii PSD din Caracal / Olt .
Clanurile interlope din Caracal si din intregul judet Olt fac servicii PSD, avand legaturi speciale cu fruntasii locali ai acestui partid.
Serviciile sunt diverse: voturi, bani, cadouri, „baieti” pentru paza, „fete”, ponturi imobiliare etc.
In schimbul acestor servicii, interlopii beneficiaza de contracte cu institutiile statului si de protectie in fata legii. De aceea, sefii Politiei din Caracal si din judetul Olt sunt numiti de PSD-istii influenti din zona (senatorul Paul Stanescu, deputatul Dan Ciocan, care se consulta cu Darius Valcov si Florin Iordache) dupa „negocieri” cu liderii interlopi, mai ales Oaca si Radoi-„Codita”.
Darius Valcov a fost mana dreapta a lui Liviu Dragnea pana la condamnarea acestuia: artizan al programului de guvernare, omul care o controla pe Dancila. Valcov intrase in politica mare ca primar ales al Slatinei in 2004 pe listele PDL, dar a trecut la PSD in 2012 si a devenit senator de Olt. A fost ministru al Finantelor in guvernul Ponta, propulsat de binomul Dragnea – Stanescu. A fost condamnat in prima instanta la 8 ani de inchisoare pentru coruptie si mai are inca un dosar. A profitat de influenta in PSD si guvern, iar firma despre care DNA spune ca e a lui a castigat pe banda rulanta bani de la stat
Paul Stanescu ne aduce in discutie implicarea lui Basescu in zona si arunca cu declaratii incredibile : „Se cunoaşte existenţa unor reţele, toată lumea bănuieşte. Nu avem informaţiile necesare. Vă dau un exemplu, sunt oameni politici care pot fi acuzaţi în mod direct de legături cu asemenea grupări. Şi v-aş da cel mai autentic exemplu, tot din judeţul Olt. Drăgăneşti de Olt, unde e clanul Bercea, e la 20 de kilometri de Caracal. Trebuie să ne aducem aminte că la o sărbătoare câmpeanească, Traian Băsescu era de mână cu Bercea Mondial, cu Prima Doamnă. Ne aducem aminte că Bercea Mondial punea o salbă de galbeni la gât Primei Doamne, ne aducem aminte de mormanul pe care clanul Bercea l-a dus fratelui Mircea Băsescu pentru ca el să iasă din puşcărie.”
Domnule Stanescu ce legatura are clanul Bercea ? Cine stapaneste orasul ? Cred ca glumiti .. Stiti foarte bine ce se intampla si cine este implicat doar ca toate duc la dumneavoastra si la partidul pe care il reprezentati cu „succes”.
Iordache a ajuns sa aiba o influenta majora in justitia din Olt gratie sotiei sale, Magdalena Iordache, fost judecator la Inalta Curte, care a facut parte din completurile care i-au achitat pe fostul premier Adrian Nastase in dosarul Matusa Tamara si pe Serban Mihailescu. Magdalena Iordache a fost judecatoare in Olt, apoi a promovat pana la Curtea Suprema gratie relatiilor cu alti magistrati puternici din Olt: Maria Huza (fosta presedinta a Tribunalului Olt, presedinta a Tribunalului Bucuresti), Lidia Barbulescu (fosta presedinta a Tribunalului Olt, presedinta a Inaltei Curti, membru CSM), Rodica Stanoiu (fost ministru al Justitiei).
Views: 0