
Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin”, condus de dirijoarea Anna Ungureanu, a încheiat pe 30 noiembrie 2025 turneul internațional „Madrigal în Spania”, una dintre cele mai ample misiuni de diplomație culturală românească din ultimii ani. Timp de cinci zile, ansamblul a conectat cultura României cu patrimoniul artistic al Spaniei, prin concerte, expoziții, filmări și evenimente dedicate educației muzicale.
Turneul în cifre: peste 4.000 de spectatori, 5 zile, 3 orașe, 5 evenimente, 4 spații emblematice ale Spaniei, zeci de apariții în presa română și spaniolă și peste 1,2 milioane de vizualizări în social media.
Concerte dedicate Zilei Naționale a României
La Córdoba și Madrid, Madrigalul a marcat Ziua Națională prin două concerte extraordinare aplaudate îndelung, alături de inaugurarea unei expoziții de artă și memorialistică dedicate fondatorului ansamblului, Maestrul Marin Constantin, în prima expunere internațională a Galeriei Madrigal.
Ansamblul a realizat și o filmare specială la Mérida, în vestigiile romane incluse în patrimoniul UNESCO, pentru proiectul „Muzică contemporană românească în spații antice universale”, producție ce va fi lansată pe 15 ianuarie 2026, de Ziua Culturii Naționale.
„Credo”, un triumf la Córdoba
Prima întâlnire cu publicul spaniol a avut loc în Moscheea-Catedrală din Córdoba, în fața a peste 800 de spectatori. Concertul „Credo” a reunit repertoriu renascentist și bizantin, lucrări de Mozart, Palestrina, Victoria, Anton Pann, Paul Constantinescu și Marin Constantin, celebrând totodată cei 1.700 de ani de la Conciliul de la Niceea.
Madrid: expoziția „Marin Constantin 100” și concertul sold-out de la Catedrala Almudena
Turneul a continuat cu deschiderea expoziției „Marin Constantin 100” la Institutul Cultural Român din Madrid – prima expoziție internațională a Galeriei Madrigal, ce reunește lucrări semnate de artiști români contemporani, costume, afișe, documente și materiale de arhivă care rememorează cele opt turnee istorice ale Corului Madrigal în Spania (1968–1994).
În ajunul Zilei Naționale, Madrigalul a susținut un concert impresionant la Catedrala Almudena, în fața a peste 1.600 de spectatori, într-un eveniment sold-out care a doborât recordurile de interes. Concertul s-a înscris în Anul Jubiliar al Speranței și a prefațat un an plin de aniversări: 145 de ani de relații diplomatice România–Spania și 20 de ani de activitate ICR Madrid.
„Madrigal for Babies”, premiera europeană
Turneul s-a încheiat cu prezentarea programului „Madrigal for Babies” la Círculo de Bellas Artes din Madrid. Peste 450 de copii, alături de părinți și bunici, au participat la recitalul care îmbină muzica corală cu cercetarea în muzicoterapie, confirmând impactul emoțional și cognitiv al muzicii asupra celor mai tineri ascultători.
Vizibilitate internațională și diplomație culturală
Evenimentele au atras un public numeros format din români, spanioli, turiști și reprezentanți ai instituțiilor culturale și diplomatice din ambele țări. Turneul a beneficiat de o acoperire media extinsă în presa spaniolă, românească și europeană, consolidând poziția Corului Madrigal ca ambasador cultural al României.
„Turneul Madrigal în Spania a reprezentat un pas firesc în continuarea misiunii noastre internaționale. De la patrimoniul antic al Méridei la monumentalitatea Catedralei Almudena, am simțit peste tot deschidere, emoție și admirație pentru cultura românească”, a declarat Emil Pantelimon, managerul Corului Madrigal.
Program aniversar
Turneul s-a desfășurat în cadrul programului „Marin Constantin 100”, prin care ansamblul sărbătorește centenarul fondatorului său pe tot parcursul anului 2025. Evenimentele au fost organizate de Corul Madrigal și Ministerul Culturii, cu sprijinul Institutului Cultural Român, Ambasadei României în Regatul Spaniei și consulatelor generale ale României din Madrid și Sevilla.
Views: 10










