Deschiderea oficială a celei de-a XII-a ediții a Salonului Regional de Fotografie pentru Liceeni ”Oltenia în imagini”

0
184

Vineri, 12 mai, de la ora 11,30 la Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei (Casa Băniei) vor avea loc deschiderea oficială a celei de-a XII-a ediții a Salonului Regional de Fotografie pentru Liceeni ”Oltenia în imagini” și festivitatea de premiere a laureaților.

Salonul Regional de Fotografie ”Oltenia în imagini” este continuatorul Salonului Municipal de Fotografie ”Craiova în imagini” și este destinat tuturor elevilor de liceu din Oltenia din clasele IX-XII, pasionaţi de fotografie.
Tema salonului a fost liberă, participanții putând aborda toate genurile artei fotografice: reportaj, portret, peisaj urban, sport, ceremonii cultural-artistice, fotografie de stradă, aspecte legate de viaţa cotidiană a elevilor.

Manifestarea, aflată sub egida Asociației “Dacica” Societatea Română de Artă Fotografică este organizată de Asociația Culturală Craiova și Muzeul Olteniei, împreună cu Fotocluburile ”Mihai Dan Călinescu” și ”Mircea Faria” și în colaborare cu Inspectoratele Școlare Județene Dolj, Olt, Vâlcea, Mehedinți, Gorj.
Juriul a fost alcătuit din col(r) Mircea Anghel – AFIAP și președinte al Fotoclubului ”Mihai Dan Călinescu”, Cătălin Blodâr – artist fotograf, Viorel Pîrligras – grafician și Cristi Nedelcu – directorul Salonului.
Ediția de anul acesta s-a bucurat de cea mai numeroasă participare din istoria salonului – au fost trimise peste 200 de lucrări de la licee din toată Oltenia, iar, după jurizare au intrat în salon 61 dintre ele.
În urma deliberării juriului au fost stabilite următoarele premii

Marele Premiu „NICU-DAN GELEP”
Argint Gabriel – Colegiul Național Economic Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin (lucrarea “Oieritul”)

Medalia de Aur a Asociaţiei „DACICA” Societatea Română de Artă Fotografică
Tănasie Petrișor Răzvan – Liceul Tehnologic Transporturi Căi Ferate, Craiova (lucrarea “Mama mea ”)

Medalia de Argint a Asociaţiei „DACICA” Societatea Română de Artă Fotografică
Mânjină Marinela – Colegiul Național Economic Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin (lucrarea “Între prieteni”)

Medalia de Bronz a Asociaţiei „DACICA” Societatea Română de Artă Fotografică
Piciu Andreea Ștefania – Colegiul Național Carol I, Craiova (lucrarea “Frânturi de așteptare”)

Premii speciale

Premiul Special „Florin Rogneanu”
Iliuță Cristian- Liceul Tehnologic Transporturi Căi Ferate, Craiova (lucrarea “Cale Liberă”)

Premiul Special „Victor Boldâr” al Fotoclubului ”Mircea Faria”
Pîrvu Ana -Maria Valentina – Colegiul Național Carol I, Craiova (lucrarea “Negru Pur”)

Premiul Special al Fotoclubului „Mihai Dan-Călinescu”
Bărăitaru Marina –Gabriela – Colegiul Național Elena Cuza, Craiova (lucrarea “Dedublarea astrală”)

Premiul Special „Ştefan Ciuceanu” al Muzeului Olteniei.
Roșoga Mihaela – Liceul Tehnologic “Alexandru Macedonski” Melinești, Dolj (lucrarea “Românași uniți”)

Premiul de popularitate
Bîrsanu Maria – Colegiul Național Carol I Craiova, Dolj (lucrarea “Magie la înălțime”)

Laureați

Marcu Gabriel – Colegiul Național Elena Cuza Craiova, Dolj (lucrările “Era o fântână”, “Decebalus Rex”)

Croitoru Karina Maria – Colegiul Național Elena Cuza Craiova, Dolj (lucrările “Drumul amintirilor”, “Emoție de toamnă”)

Nimirceag Teodora-Alexandra – Liceul Teoretic Independența Calafat, Dolj (lucrarea “Monumentul Războiului de Independență”)

Cârstoiu Ianis Adrian – Colegiul Tehnologic Constantin Brâncoveanu Baia de Aramă, Mehedinți (lucrările “În prag de primăvară”, “Viața la țară”)

Gheorghe Andreea-Mihaela – Liceul Charles Laugier Craiova, Dolj (lucrarea “Podul suspendat”)

Dumitrescu David Mihai – Colegiul Național Carol I Craiova, Dolj (lucrarea “Pasager în trenul lumii de apoi”)

Enache Bianca – Colegiul Național Frații Buzești Craiova, Dolj (lucrarea “Scaunul Pierdut”)

Belu Mihai-George – Colegiul Național Elena Cuza Craiova, Dolj (lucrarea “Printre nori”)

Zăt Ryanna – Liceul George Țărnea Băbeni, Vâlcea (lucrările “Pădurea cu ochi”, “După ploaie”)

Firănescu Adina Miruna – Liceul Teoretic Independența Calafat, Dolj (lucrarea “Marița”)

Nistorică Filip – Colegiul Național Carol I Craiova, Dolj (lucrările “Pretutindeni”, “Etern”)

Sîrbu Maria – Colegiul Național Pedagogic Ștefan Velovan Craiova, Dolj (lucrările “Melancolia trecutului”, “Pictând istorie”)

Radu Maria-Paula – Colegiul Național Pedagogic Ștefan Velovan Craiova, Dolj, (lucrarea “Recreere prin sport”)

Badea Rahela-Lois – Colegiul Național Carol I Craiova, Dolj (lucrarea “Așteptare”)

Prusacov Andrei-Ionuț – Colegiul Național Carol I Craiova, Dolj (lucrările “Contrast”, “Lupt”)

Dumitrache Ioan Marco – Colegiul Național Carol I Craiova, Dolj (lucrarea “Re(unire) cu natura”)

Florescu Bianca Maria – Liceul Tehnologic Transporturi Căi Ferate Craiova, Dolj (lucrarea “Târgul de Crăciun”)

Țăranu Geanina Andreea – Liceul Tehnologic Transportiri Căi Ferate Craiova, Dolj (lucrarea “Noaptea peste Craiova ”)

Ganea Daria-Maria – Colegiul Național Carol I Craiova, Dolj (lucrările “Apa, muntele și cerul”, “Către asfințit”)
Alexandru Ionuț – Colegiul Național Economic Theodor Costescu Drobeta Turnu Severin, Mehedinți (lucrările “Cântec pentru Severin”, “Mezinul familiei”, “Întâlnirea cu frumosul”)

Matei Alexandra – Colegiul Național Economic Theodor Costescu Drobeta Turnu Severin, Mehedinți (lucrarea “Aproape de infinit”)

Trușcă Andreea Denisa – Colegiul Național Economic Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin, Mehedinți (lucrarea “Jocul andrelelor”)

Anghel Oana-Diana – Liceul Charles Laugier Craiova, Dolj (lucrările “Scările zăpezii”, “Lacul înghețat”)

Bobolin Eliza-Maria – Colegiul Național Carol I Craiova, Dolj (lucrarea “Iubire absolută”)

Trăistaru Andrei – Liceul George Țărnea Băbeni, Vâlcea (lucrarea “Spre Cozia”)

Pițigă Antonia – Colegiul Național Economic Theodor Costescu Drobeta Turnu Severin, Mehedinți (lucrarea “Falnică ivire”)

Budulică Izabela – Colegiul Național Economic Theodor Costescu Drobeta Turnu Severin, Mehedinți (lucrarea “Vestitorii Primăverii”)

Drondu Denis – Colegiul Național Economic Theodor Costescu Drobeta Turnu Severin, Mehedinți (lucrarea “Ambasadorii păcii”)

Guran Ionadi – Colegiul Național Economic Theodor Costescu Drobeta Turnu Severin, Mehedinți (lucrarea “În cumpănă”)

Grad Alina – Colegiul Național Economic Theodor Costescu Drobeta Turnu Severin, Mehedinți (lucrările “Pe plită”, “În ogradă”)

Hondor Ana-Maria – Colegiul Național Economic Theodor Costescu Drobeta Turnu Severin, Mehedinți (lucrarea “Toamna la struguri”)

Iancu Elisa Zenaida – Colegiul Național Economic Theodor Costescu Drobeta Turnu Severi, Mehedinți (lucrarea “Apus”)

Vasiluța Beatrice – Colegiul Național Economic Theodor Costescu Drobeta Turnu Severin, Mehedinți (lucrarea “Aquatique”)

Prodana Alesia Maria – Liceul Voltaire Craiova, Dolj, (lucrarea “Clădire din poveste”)

Canură Bianca Georgiana – Liceul Charles Laugier Craiova, Dolj (lucrarea “În amintirea sa”)

Duță Camelia – Liceul George Țărnea Băbeni, Vâlcea (lucrările “Schitul Pahomie”, “Izvorul Frumos”)

Pîrvu Ana -Maria Valentina – Colegiul Național Carol I, Craiova (lucrarea “Grație și muzică”)

Piciu Andreea Ștefania – Colegiul Național Carol I, Craiova (lucrarea “Mâna destinului”)

Argint Gabriel – Colegiul Național Economic Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin (lucrarea “Spre lectură”)

Mânjină Marinela – Colegiul Național Economic Theodor Costescu, Drobeta Turnu Severin (lucrarea “La Dunăre”)

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.