Florin Citu : Firmele si institutiile publice vor comunica de la distanta cu Trezoreria Statului

0
Florin Citu : Firmele si institutiile publice vor comunica de la distanta cu Trezoreria Statului
Florin Citu : Firmele si institutiile publice vor comunica de la distanta cu Trezoreria Statului

Firmele si Firmele si institutiile publice vor comunica de la distanta cu Trezoreria Statului, cu doar cateva click-uri si cu semnatura electronica, anunta ministrul Finantelor, Florin Citu, pe Facebook.

„Inlocuim cozile cu click-uri! Am mai facut un pas important spre informatizarea statului. Firmele si institutiile publice vor comunica de la distanta cu Trezoreria Statului! Fara deplasari la ghiseu. Fara cozi. Simplu, in doar cateva click-uri si cu semnatura electronica. Totul prin intermerdiul ordinului de plata multiplu electronic”, a scris Citu, sambata, pe reteaua de socializare.

El a subliniat ca informatizarea statului nu a fost o prioritate in ultimii treizeci de ani, deoarece foarte multi profitau de pe urma birocratiei.

„Vremea acestora a trecut. Astazi, mai mult ca oricand, este evident ca informatizarea statului este vitala. Nu elimina doar evaziunea fiscala, creste profitabilitatea si productivitatea, dar elimina si deplasarile inutile intr-un moment in care toti trebuie sa stam in casa cat mai mult”, a mentionat ministrul Finantelor.

https://www.facebook.com/florin.citu/posts/10219619019684323

Views: 0

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.