Fotbal : Conducerea colectiva reuseste doar o remiza.. FCU Craiova – Hermannstadt 1-1

0
166

FCU Craiova și Hermannstadt au terminat la egalitate, 1-1, în primul meci al etapei a 12-a din SuperLigă. Pentru sibieni este al șaptelea egal de la startul campionatului.

Prima ocazie le-a aparținut celor de la FCU Craiova. Bahassa a șutat de la aproximativ 25 de metri, dar potarul a reținut.

FCU Craiova a deschis scorul în minutul 27. Chițu a șutat din voleu din centrul careului, dintre trei adversari, și a trimis mingea în poarta lui Căbuz. Hermannstadt a egalat după aproape 30 de minute. Gabi Iancu a profitat de greșeala din defensivă adversă și a înscris.

În minutul 64, Baeten a șutat de la distanță, dar șutul a fost deviat, iar Căbuz a reținut. Pe finalul meciului, Ibrahim a avut o ocazie, însă Căbuz a fost, din nou, pe fază.

FCU Craiova – Hermannstadt, echipe de start:
FCU CRAIOVA: Gurău – Negru, Lacroix, Henriques, Mascarenhas – Buta, Achim – Baeten, Bahassa, Van Durmen – Chițu

Rezerve: Popa, Albu, Blănuță, Blidar, Compagnucci, Ibrahim, Padula, Pop, Sidibe
Antrenor: Paul Răducan

HERMANNSTADT: Căbuz – Butean, Găman, Stoica, Oroian – Bucuroiu, Mino Sota, Alhassan, Balaure – Neguț, Paraschiv
Rezerve: Uțiu, Antoche, Bărbuț, Bejan, Biceanu, Fonseca, G. Iancu, Jipa, Medina
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Craiova
Arbitru: Radu Petrescu; A1: Mircea Grigoriu; A2: Adrian Vornicu; Arbitru VAR: Rareș Vidican; Asistent VAR: Vlad Bârleanu

La finalul meciului, Adrian Mititelu le-a impus oamenilor care se ocupă de pregătirea echipei să nu vină la flash-interviuri. Finanţatorul formaţiei oltene a explicat că această decizia a venit ca urmare a jocului foarte slab prestat de echipa sa şi a eliminat astfel orice posibilă scuză pentru prestaţia modestă din teren. Mai mult decât atât, Adrian Mititelu a dezvăluit că încă este în căutarea unui tehnician, iar Paul Răducan, poserul de licenţă PRO, va ceda postul de antrenor principal în momentul în care căutările patronului se vor finaliza.

”(n.r. De ce nu a venit niciun antrenor la flash-interviu?) Să nu se mai facă de râs, că nu aveau ce să vă mă mai spună. Ce prostii să vă mai spună după un astfel de joc? I-am scutit de nişte penibilităţi. Nu aveau ce să vă spună, nu aţi pierdut nimic. Jocul a fost unul oribil şi echipa a arătat că nu poate sta în ghete, am luat un punct miraculos. Sunt multe explicaţii, dar nu le pot spune acum. Adevărul e că noi căutăm antrenor şi nu găsim. Sunt în căutarea unui antrenor de clasă şi nu-l găsim, dar sper să-l găsesc cât mai repede”, a spus Adrian Mititelu, pentru Prima Sport.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.