Home » Sport » Fotbal » Fotbal : FC U Craiova castiga ultimul meci pe Stadionul Aripile ! FC U CRAIOVA – GLORIA CORNESTI 8-2

FC U Craiova castiga ultimul meci pe Stadionul Aripile ! FC U CRAIOVA – GLORIA CORNESTI 8-2 Sursa foto : Marin Tunareanu

Ieri pe Stadionul Aripile a avut loc meciul amical dintre FC U CRAIOVA si GLORIA CORNESTI la ora 18:30 . Barajul de promovare a fost transformat in amical iar cei din Cornesti au raspuns favorabil.

In prezenta a peste 1000 de persoane , veniti din toate colturile tarii dar si din Diaspora, Peluza Sud `97 a condus echipa condusa de Nicolo Napoli la inca un succes .

Inceputul partidei a fost unul de exceptie iar FC U Craiova a demonstrat inca o data ca Liga Doljului a fost doar o tranzitie catre ligile superioare. FC U Craiova a inceput cu un pressing naucitor la poarta celor din Cornesti iar in minutul 3 oaspetii au introdus mingea in proprie poarta .

Echipa FC U Craiova a continuat in acelasi mod de joc iar la nici 5 minute fundasul Eduard Dina a inscris in poarta celor de la Cornesti .

Oaspetii nu au dat nici un semn ca pot intra in joc fiind nevoiti sa ramana toti in propria jumatate . Sufocati de jocul facut , echipa din Cornesti primeste inca un gol la doar 7 minute dupa ultimul gol inscris .

De aceasta data Alexandru Armaselu a dus scorul la un 3-0 pentru FC U Craiova.

Baietii lui Nicolo Napoli au ramas in jumatatea adversa iar in minutul 19 a venit randul lui Robert Vaduva sa inscrie i n poarta celor de la Cornesti iar in tribune spectacolul creat de Peluza Sud `97 a fost pe masura jocului din teren.

Capitanul Mihai Dina dupa un joc excelent pana in minutul 23 a reusit o executie de senzatie iar scorul capata proportii pentru FC U Craiova.

Nici o secunda echipa condusa de Nicolo Napoli nu a lasat adversarul sa aiba posibilitati clare de a inscrie . Andrei Preda totusi a avut cateva interventii de exceptie in prima repriza .

Decarul echipei FC U Craiova a reusit un gol superb (concurand cu al lui Mihai Dina la golul meciului) la nici 3 minute dupa reusita capitanului .

Claudiu Balan a vrut sa arate suporterilor cine este golgeterul echipei si in minutul 31 a inscris si el in poarta celor de la Cornesti. Echipa din Cornesti au reusit si ei sa inscrie  pana la finalul celor 45 de minute scorul a fost FC U CRAIOVA – GLORIA CORNESTI 7 – 1.

Dupa pauza oaspetii au reusit sa intre in joc iar actiunile lor au dat si randament pe tabela de marcaj iar la cateva minute au reusit si al doilea gol .

Intrat in repriza secunda , atacantul echipei FC U Craiova , Andrei Gheorghe a inchis tabela de marcaj la numai 6 minute inaintea ultimul fluier al arbitrei Alina Pesu care a avut un arbitraj extraordinar.

Scorul final al acestui amical a fost FC U CRAIOVA – GLORIA CORNESTI 8 – 2.

Odata cu fluierul de final , pe Stadionul Aripile a inceput sarbatoarea echipei impreuna cu Peluza Sud `97 care au avut cateva mesaje extraordinare si in acest meci .