FC U Craiova a început anul cu un joc amical impotriva echipei Stiinta Turceni . Meciul s-a desfasurat pe Stadionul Aripile in prezenta a peste 250 de persoane .
Adversara echipei antrenate de Nicolo Napoli a fost ACS Stiinţa Turceni  care ocupa in acest moment locul 2 în Liga a 4-a Gorj .

Echipa FC U Craiova a avut urmatorul 11 : Mogosanu Sorin , Condrea Lucian , Uta Alexandru , Dina Eduard , Luica Samuel ,Carstea Adrian , Armaselu Alexandru,Girbita Daniel , Raicea Alexandru , Vaduva Robert , Balan Claudiu .

Rezerve : Persinaru Mihail,Coderg Ovidiu,Dragomir Bogdan,Stancu Stefanita,Stefan Claudiu,Gheorghe Andrei,Marinoiu Geani.

Pentru echipa Stiinta Turceni a evoluat si fostul jucator al echipei FC U Craiova , Geani Stoichitoiu care a avut o evolutie destul de buna .

Echipa FC U Craiova a inceput bine meciul iar in prima repriza dupa cateva lovituri libere ratate , Carstea Adrian a deschis scorul transformand o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri . In finalul reprizei , Armaselu Alexandru a marit scorul pentru FC U Craiova in minutul 43 iar la nici 2 minute Claudiu Balan a marit diferenta la 3-0 dupa cateva pase ce a dat mat aparararii echipei Stiinta Turceni

Odata cu inceputul reprizei secunde rezervele echipei au intrat pe teren iar FC U Craiova nu a reusit sa inscrie . Pana la finalul jocului echipa din Turceni a reusit sa reduca din diferenta prin Enache astfel ca la final scorul sa fie 3-1 pentru echipa antrenata de Nicolo Napoli .
Şi de această dată, galeria de la Peluza Sud 1997, a fost alături de echipa favorită, cântând şi încurajând jucătorii, pe toată durata partidei !
Urmatorul meci amical al echipei FC U Craiova ,va fi cu AFC Rapid Bucuresti pe data de 16 februarie 2018.