Fotbal: FC Viitorul a castigat in premiera Supercupa Romaniei, dupa 1-0 cu CFR Cluj

0
49

Echipa de fotbal FC Viitorul a castigat in premiera Supercupa Romaniei dupa ce a invins-o pe campioana en titre CFR Cluj cu 1-0 (0-0), sambata seara, pe Stadionul “Ilie Oana” din Ploiesti.

FC Viitorul isi completeaza astfel palmaresul dupa titlul de campioana, Cupa Romaniei si cu cel de-al treilea trofeu national, Supercupa Romaniei. Aceasta a fost a doua partida in care formatia din Ovidiu a jucat cu Supercupa Romaniei pe masa, dar in 2017 a pierdut in fata echipei FC Voluntari cu 0-1.

Fara Ianis Hagi, protejat de tatal sau in perspectiva unui transfer in strainatate, FC Viitorul a inceput mai bine meciul, punand presiune constanta pe apararea adversa, insa prima ocazie a apartinut formatiei CFR Cluj. In minutul 10, Itu a primit o minge la marginea careului lateral dreapta si a sutat puternic, insa mingea a trecut pe langa poarta. Imediat a venit si replica echipei FC Viitorul, insa Houri a trimis mult peste poarta aparata de Arlauskis in minutul 11.

Artean si-a incercat si el sansa (minutul 22) dupa o recuperare la aproximativ 25 de metri, dar mingea a trecut la un metru de poarta formatiei ardelene.

In minutu 32, Costache suteaza peste poarta de la aproximativ 16 metri dupa o pasa scurta a lui Omrani, la fel ca si Itu in minutul 35.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit in minutul 39 si i-a apartinut lui Omrani, care a trimis foarte putin pe langa poarta dupa o centrarea a lui Deac. Pana la pauza CFR a mai ratat o dubla ocazie, sutul lui Djokovic de la 30 de metri fiind respins in lateral de Tordai, portarul parand imediat si sutul lui Omrani din 7 metri lateral dreapta.

Dupa pauza, FC Viitorul a solicitat o lovitura de la unsprezece metri in minutul 50, cand in urma unui corner Bordeianu a ratat degajarea, iar mingea l-a lovit in mana. Centralul Sebastian Coltescu nu a acordat insa penalty si chiar i-a aratat lui Iancu un cartonas galben pentru proteste.

Cateva minute mai tarziu, acelasi Gabriel Iancu a semnat prima mare ocazie a formatiei sale in repriza secunda dupa ce sutul sau de la 19 metri dintr-o lovitura libera a trecut aproape de vinclul portii lui Arlauskis.

Mintul 62 a adus o noua ocazie din lovitura libera, insa la poarta detinatoarei Cupei Romaniei, Ciprian Deac trimitand la randul sau mingea pe langa poarta.

Articolul continua dupa recomandari

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

FC Viitorul incearca mai mult in repriza secunda, dar nici Houri (minutul 74) si nici Mladen (80) nu reusesc sa deschida scorul. CFR a dat replica prin Petrila (84), dar sutul acestuia a fost respins peste poarta din 4 metri de Tiru.

Golul victoriei a venit in minutul 86 al partidei, cand Artean a recuperat o minge respinsa de Vinicius si a sutat imparabil cu exteriorul de la aproximativ 28 de metri.

Meciul putea ajunge la loviturile de departajare, dar bara s-a opus la sutul lui Deac din minutul 90+3.

CFR Cluj – FC Viitorul 1-0 (0-0)
A marcat: Artean (86′)
Ploiesti, Stadion “Ilie Oana”: 7.902 spectatori
Supercupa Romaniei

CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 77. Andrei Peteleu, 55. Paulo Vinicius, 30. Andrei Muresan, 45. Mario Camora (capitan) – 37. Mihai Bordeianu, 8. Damjan Djokovic, 94. Catalin Itu (19. Emmanuel Culio 46′) – 10. Ciprian Deac, 9. Abdel Omrani (20. George Tucudean 76′), 18. Valentin Costache (62. Claudiu Petrila 70′). Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 12. Andrei Vatca, 3. Andrei Burca, 7. Adrian Paun, 16. Mateo Susic.

FC Viitorul: 1. Arpad Tordai – 5. Sebastian Mladen, 15. Bogdan Tiru (capitan), 21. Paul Iacob, 6. Bradley De Nooijer (4. Kuipers Bas 72′)- 19. Lyes Houri, 18. Andrei Artean, 11. Ionut Vina – 28. Alexandru Matan – 9. Gabriel Iancu (30. Andreias Calcan 61′), 99. George Ganea (26. Marius Leca 72′). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 12. ValentinCojocaru, 20. Andrei Tircoveanu, 77. Vlad Achim, 80. Alexi Pitu.

Arbitru: Sebastian Coltescu (Craiova); asistenti: Ovidiu Artene (Vaslui), Daniel Mitruti (Craiova); arbitru de rezerva: George Gaman (Craiova).
Observator: Aron Huzu.
Cartonase galbene: Omrani (12), Djokovic (28) / Iacob (41), Iancu (50)