Fotbal: FC Viitorul a castigat in premiera Supercupa Romaniei, dupa 1-0 cu CFR Cluj

0
419

Echipa de fotbal FC Viitorul a castigat in premiera Supercupa Romaniei dupa ce a invins-o pe campioana en titre CFR Cluj cu 1-0 (0-0), sambata seara, pe Stadionul “Ilie Oana” din Ploiesti.

FC Viitorul isi completeaza astfel palmaresul dupa titlul de campioana, Cupa Romaniei si cu cel de-al treilea trofeu national, Supercupa Romaniei. Aceasta a fost a doua partida in care formatia din Ovidiu a jucat cu Supercupa Romaniei pe masa, dar in 2017 a pierdut in fata echipei FC Voluntari cu 0-1.

Fara Ianis Hagi, protejat de tatal sau in perspectiva unui transfer in strainatate, FC Viitorul a inceput mai bine meciul, punand presiune constanta pe apararea adversa, insa prima ocazie a apartinut formatiei CFR Cluj. In minutul 10, Itu a primit o minge la marginea careului lateral dreapta si a sutat puternic, insa mingea a trecut pe langa poarta. Imediat a venit si replica echipei FC Viitorul, insa Houri a trimis mult peste poarta aparata de Arlauskis in minutul 11.

Artean si-a incercat si el sansa (minutul 22) dupa o recuperare la aproximativ 25 de metri, dar mingea a trecut la un metru de poarta formatiei ardelene.

In minutu 32, Costache suteaza peste poarta de la aproximativ 16 metri dupa o pasa scurta a lui Omrani, la fel ca si Itu in minutul 35.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit in minutul 39 si i-a apartinut lui Omrani, care a trimis foarte putin pe langa poarta dupa o centrarea a lui Deac. Pana la pauza CFR a mai ratat o dubla ocazie, sutul lui Djokovic de la 30 de metri fiind respins in lateral de Tordai, portarul parand imediat si sutul lui Omrani din 7 metri lateral dreapta.

Dupa pauza, FC Viitorul a solicitat o lovitura de la unsprezece metri in minutul 50, cand in urma unui corner Bordeianu a ratat degajarea, iar mingea l-a lovit in mana. Centralul Sebastian Coltescu nu a acordat insa penalty si chiar i-a aratat lui Iancu un cartonas galben pentru proteste.

Cateva minute mai tarziu, acelasi Gabriel Iancu a semnat prima mare ocazie a formatiei sale in repriza secunda dupa ce sutul sau de la 19 metri dintr-o lovitura libera a trecut aproape de vinclul portii lui Arlauskis.

Mintul 62 a adus o noua ocazie din lovitura libera, insa la poarta detinatoarei Cupei Romaniei, Ciprian Deac trimitand la randul sau mingea pe langa poarta.

FC Viitorul incearca mai mult in repriza secunda, dar nici Houri (minutul 74) si nici Mladen (80) nu reusesc sa deschida scorul. CFR a dat replica prin Petrila (84), dar sutul acestuia a fost respins peste poarta din 4 metri de Tiru.

Golul victoriei a venit in minutul 86 al partidei, cand Artean a recuperat o minge respinsa de Vinicius si a sutat imparabil cu exteriorul de la aproximativ 28 de metri.

Meciul putea ajunge la loviturile de departajare, dar bara s-a opus la sutul lui Deac din minutul 90+3.

CFR Cluj – FC Viitorul 1-0 (0-0)
A marcat: Artean (86′)
Ploiesti, Stadion “Ilie Oana”: 7.902 spectatori
Supercupa Romaniei

CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 77. Andrei Peteleu, 55. Paulo Vinicius, 30. Andrei Muresan, 45. Mario Camora (capitan) – 37. Mihai Bordeianu, 8. Damjan Djokovic, 94. Catalin Itu (19. Emmanuel Culio 46′) – 10. Ciprian Deac, 9. Abdel Omrani (20. George Tucudean 76′), 18. Valentin Costache (62. Claudiu Petrila 70′). Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 12. Andrei Vatca, 3. Andrei Burca, 7. Adrian Paun, 16. Mateo Susic.

FC Viitorul: 1. Arpad Tordai – 5. Sebastian Mladen, 15. Bogdan Tiru (capitan), 21. Paul Iacob, 6. Bradley De Nooijer (4. Kuipers Bas 72′)- 19. Lyes Houri, 18. Andrei Artean, 11. Ionut Vina – 28. Alexandru Matan – 9. Gabriel Iancu (30. Andreias Calcan 61′), 99. George Ganea (26. Marius Leca 72′). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 12. ValentinCojocaru, 20. Andrei Tircoveanu, 77. Vlad Achim, 80. Alexi Pitu.

Arbitru: Sebastian Coltescu (Craiova); asistenti: Ovidiu Artene (Vaslui), Daniel Mitruti (Craiova); arbitru de rezerva: George Gaman (Craiova).
Observator: Aron Huzu.
Cartonase galbene: Omrani (12), Djokovic (28) / Iacob (41), Iancu (50)

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.