Fotbal : Liga 2 revine la Jurnal de Craiova ! Prima etapa s-a inchis cu o noua surpriza

0
366

Liga 2 revine la Jurnal de Craiova iar prima etapa s-a inchis cu o noua surpriza . Liga 2 are in acest an cateva echipe cu o istorie impresionanta pentru fotbalul romanesc iar lupta pentru promovare este una foarte puternica . Fata de prima liga putem spune ca Liga 2 este din start campioana la numarul de suporteri .

Prima runda s-a inchis cu o noua surpriza, si tot cu o victorie banateana, dupa ce CSM Resita reusea in primul meci al sezonului sa treaca de ”U” Cluj cu 2-0.
Ripensia a castigat, marti seara, cu 2-1 pe terenul lui FC Arges, formatie careia banatenii i-au stricat sarbatoarea de implinire a 66 de ani de existenta. Pentru ros-galbeni au marcat Marius Fotescu si Adrian Zaluschi, doua goluri foarte spectaculoase.
Si Campionii FC Arges, noua denumire a clubului incepand din aceasta vara, a jucat frumos, iar faza golului marcat de Nini Popescu a fost lucrata ca la manual, insa au facut-o o singura data si trebuie sa se recunoasca invinsa.

Citeste si :  Romania vs Georgia se vede la Terasa Play

Rezultate prima etapa a Ligii 2, editia 2019/2020:

CSM Resita – Universitatea Cluj 2-0
Concordia Chiajna – Daco-Getica Bucuresti 1-0
Turris Oltul Turnul Magurele – Pandurii Targu Jiu 2-0
Viitorul Pandurii Targu Jiu – Sportul Snagov 2-1
UTA – Dunarea Calarasi 3-0
Rapid – Farul Constanta 0-0
ASU Politehnica Timisoara – CS Mioveni 0-1
SCM Gloria Buzau – FK Csikszereda 1-0
Metaloglobus Bucuresti – Petrolul Ploiesti 1-2
Campionii FC Arges – Ripensia Timisoara 1-2

Clasament Liga 2 2019-2020 M V E I GOL PCT A
1 UTA Arad 1 1 3-0 3
2 Turris Oltul Turnu Măgurele 1 1 2-0 3
3 CSM Reşiţa 1 1 2-0 3
4 Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1 1 2-1 3
5 Ripensia Timişoara 1 1 2-1 3 3
6 Petrolul Ploieşti 1 1 2-1 3 3
7 SCM Gloria Buzău 1 1 1-0 3
8 Concordia Chiajna 1 1 1-0 3
9 CS Mioveni 1 1 1-0 3 3
10 Fotbal Club Rapid 1 1 0-0 1 -2
11 Farul Constanţa 1 1 0-0 1 1
12 Sportul Snagov 1 1 1-2
13 Metaloglobus Bucureşti 1 1 1-2 -3
14 Campionii FC Argeş 1 1 1-2 -3
15 FK Csikszereda 1 1 0-1
16 Daco-Getica Bucureşti 1 1 0-1
17 ASU Politehnica Timişoara 1 1 0-1 -3
18 Pandurii Târgu Jiu 1 1 0-2
19 AS FC Universitatea Cluj 1 1 0-2
20 Dunărea Călăraşi 1 1 0-3
Citeste si :  Flavius Stoican a stabilit lotul pentru meciul de maine . FCU Craiova intalneste Rapid !

 

Programul etapei 2 Liga 2:

Sambata, 10 August
Farul Constanta – Dunarea Calarasi 11:00
FK Csikszereda – Metaloglobus Bucuresti 11:00
Ripensia Timisoara – SCM Gloria Buzau 11:00
CS Mioveni – CSM Resita 11:00
Pandurii Targu Jiu – ASU Politehnica Timisoara 11:00
Daco-Getica Bucuresti – Turris Oltul Turnu Magurele 11:00
Rapid – Concordia Chiajna 15:30
Duminica, 11 August
Sportul Snagov – Campionii FC Arges 13:30
Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii Targu Jiu 15:30
Luni, 12 August
Petrolul Ploiesti – UTA Arad 18:00

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.