Fotbal : U20 | România câștigă în fața Angliei cu 2-0!

0
239

În perioada 8-16 octombrie, reprezentativa U20 își va disputa partidele din luna octombrie din cadrul Elite League U20, împotriva Angliei și Norvegiei.

Naționala U20 a României a obținut o victorie importantă, reusind sa se impuna cu 2-0 în fața reprezentativei similare a Angliei, într-un meci din Elite League, pe stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală.

Scorul a fost deschis încă din minutul 5, Cristian Mihai a prin un șut superb din afara careului de 16 metri, fără speranțe pentru Goodman. În minutul 16, Atanas Trică a transformat o lovitură de la 11 m, după un fault al portarului britanic asupra lui Musi, și scorul a devenit 2-0. Englezii puteau reduce din diferență în finalul primei reprize, însă scorul din minutul 16 a fost si rezultatul final. Robert Popa avand o evolutie foarte buna in poarta nationalei u20.

ROMÂNIA – ANGLIA 2-0
A marcat: Cristian Mihai (5′), Atanas Trică-pen. (16′)

ROMÂNIA: 1. Popa – 22. Sîrbu (24. Gergely 88′), 4. Duțu, 15. Rimovecz, 17. Șuteu (2. Oltean 88′) – 21. David (14. Sfaiț 73′), 18. Szilagyi (3. Martinovic 88′), 20 Mihai (19. Strata 46′) – 8. Musi (6. Pandele 73′), 9. Trică (16. Dumitrache 55′), 7. Bodișteanu (11. Andrei 55′)

Selecționer: Costin Curelea

Rezerve: 12. Borbei, 23. Dincă – 5. Dănuleasă, 10. Radaslavescu

ANGLIA: 1. Goodman – 5. Edwards-cpt., 4. Katongo (12. Abbey 68′), 3. Hall – 2. Andrews, 8. Gore (17. Webster 68′), 6. Gyabi (16. Arblaster 61′), 7. Forson (19. Olakigbe 68′) – 9. Scarlett (15. Joseph 68′), 10. Burstow (14. Mubama 61′), 11. Devine (18. Soglo 79′)

Selecționer: Joe Edwards

Rezerve: 13. Whitworth, 22. Setford

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.