Fotbal : U21 spre Euro 2021 – Tricolorii inving categoric Ucraina, scor 3-0!

0
134

Nationala de tineret a Romaniei s-a impus, joi, pe Ploiesti, scor 3-0, in partida cu reprezentativa Ucrainei, din preliminariile Campionatului European din 2021. Dupa o prima repriza in care tabela de marcaj n-a suferit modificari, tricolorii au deschis scorul prin Olimpiu Morutan, in minutul 75. Adrian Petre a risipit emotiile, dupa reusita din minutul 80, iar lovitura finala a dat-o tot el, in al 4-lea minut al prelungirilor.

In minutul 85, Marius Mihai Marin a vazut cartonasul rosu. Luni, 14 octombrie, nationala mica va intalni pe teren propriu Irlanda de Nord, reprezentativa care a cedat, joi, in Danemarca, scor 1-2. Romania are 3 puncte dupa doua meciuri, pentru ca tricolorii au fost invinsi la debut, de danezi, scor 1-2.

Citeste si :  Deputatul european Marian Jean Marinescu : Copiii nascuti astazi in Romania vor avea, cand vor atinge varsta majoratului, cel mai scazut capital uman din Europa

ROMANIA – UCRAINA 3-0
Au marcat: Morutan (75). Petre (80, 90+4)
ROMANIA: 1. Vlad – 2. Boboc, 4. Pascanu, 15. Chindris, 19. Velisar – 22. Morutan (17. Olaru 76), 5. Baluta-cpt, 14. Oaida – 8. Man (16. Marin 87), 9. Ganea (11. Petre 76), 10. Dragus (7. Mihaila 63). Selectioner: Mirel Radoi
Rezerve: 12. Aioani –13. Ciobotariu, 18. Ratiu, 20. Ciobanu, 21. Neicutescu

UCRAINA: 23. Bilyk – 4. Popov, 20. Cheberko-cpt, 3. Bykov – 13. Milovanov, 10. Lednev (14. Mudryk 71), 16. Chekh, 6. Shaparenko, 8. Dubinchak – 19. Topalov (21. Tsitaishvili 58), 11. Rusyn (9. Supriaha 71). Selectioner: Ruslan Rotan
Rezerve: 12. Kucheruk – 2. Bondar, 5. Smirniy, 7. Kozhushko, 15. Alibekov, 17. Konoplia