Fotbal : Universitatea Craiova paraseste Cupa Romaniei cu fruntea sus ! Universitatea CRAIOVA – UNIVERSITATEA CLUJ 2-3

0
333

Pentru prima data pe Ion Oblemenco , cu Peluza Sud 1997 in spate si cu peste 15.000 de spectatori , Universitatea Craiova a inceput foarte bine partida . Dupa 17 minute atacantul echipei Universitatea Craiova , Claudiu Balan a reusit o dubla .
Universitatea Cluj a reintrat insa in joc chiar inainte de pauza, cand a marcat prin Tudor Telcean in minutul 41 ..
In debutul reprizei secunde , Universitatea Cluj a reusit sa egaleze prin Rafa Miranda care a intrat dupa pauza in echipa antrenata de Adrian Falub .
Egalarea a amortit jocul, ambele formatii temandu-se sa mai riste, si pe fondul oboselii. Echilibrul care s-a rupt a fost cel numeric, fiindca Tiago Gomes a intervenit dur la Cristiu si a plecat la vestiare inainte de termen, primind rosu direct.

N-au fost suficiente 90 de minute pentru departajare, iar la cinci minute din timpul suplimentar acelasi Rafa Miranda a punctat, din 6 metri.

Universitatea CRAIOVA – UNIVERSITATEA CLUJ 2-3 dupa prelungiri (2-2 dupa 90 de minute)
Claudiu Balan 6′, 14′ / Tudor Telcean 41′, Rafa Miranda 51′, 95′

Universitatea Craiova : Rob. Bodea – R. Negru, M. Avram, Gugu (cpt.), Cristiu – C. Suciu (Dananae 86′), Vl. Pop – Raicea (Trabalka 98′), Stoenac (Rob. Raducanu 63′), Rob. Tudor (Zimta 46′) – Cl. Balan
Rezerve neutilizate: Cl. Chindris – Zanfir, Codoban
Antrenor: Eugen Trica

Universitatea Cluj : Tordai – Telcean, Kay, Inacio Miguel (R. Takacs 72′), Berci, Taub (Tiago Gomes 25′) – Vl. Mihalcea (Rafa Miranda 46′), Andre Ceitil, G. Florescu (cpt.), Nic. Pirvulescu – Al. Pop (Dican 92′)
Rezerve neutilizate: Gorcea – Burghele, Art. Craciun
Antrenor: Adrian Falub
Eliminat: Tiago Gomes 80′ (rosu direct)

Stadion: ”Ion Oblemenco” (Craiova – Dolj); Spectatori: 15.000; Arbitru: Sorin Costreie (Buftea); Asistenti: Cosmin Vatamanu si Mihaita Necula (ambii din Bucuresti); Observatori: Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin) si Florin Oglindoiu (Drobeta Turnu Severin).