Home » Sport » Handbal » Handbal / Cupa E.H.F. : SCM Craiova pastreaza Cupa la Craiova

Handbal / Cupa E.H.F. : SCM Craiova pastreaza Cupa la Craiova

SCM Craiova a castigat in premiera Cupa EHF, a doua competitie continentala ca importanta in handbalul feminin, dupa o dubla mansa  cu norvegiencele de la Kristiansand. 30-25 a fost scorul returului de la Craiova, dupa ce oltenecele pierdusera cu 22-26 in Scandinavia. SCM Craiova a castigat trofeul cu scorul general de 52-51.

SCM CRAIOVA-KRISTIANSAND 30-25 (in tur, 22-26)

Partida a inceput excelent pentru noi avand primul avans in cateva minute de 3-0 . A urmat apoi o perioada in care adversarele au revenit in joc ca apoi fetele antrenate de Bogdan Burcea sa reuseasca o prima repriza de exceptie : 19-12 ! La acest scor cupa ramanea la Craiova.

In repriza secunda SCM Craiova a reusit sa de desprinda si la 9 goluri diferenta dar adversarele au revenit spectaculos.
Finalul meciului a fost dramatic, cu norvegiencele in atac cand mai erau doar 15 secunde de joc. Un gol marcat al scandinavelor ar fi dus trofeul in Norvegia, insa portarul nostru, Iulia Dumanska, a avut doua interventii de exceptie.
Peste 4.000 de spectatori au incurajat echipa craioveana si au oferit un spectacol unic in fata favoritelor !
SCM CRAIOVA-Dumanska, Stanciu, Lung (portari), Ticu 11 goluri, Klikovac 5, Nikolic 5, Florianu 4, Ardean 2, Pricopi 2, Trifunovic 1, Radoi, Vizitiu, Tudor.
Pentru Kristiansand au marcat: Sulland 10 goluri, Bratset 4, Krtistiansen 3, Johanssen 2, Borgesen 2, Skaug 2, Larsen Aune 1, Tomac 1.
Antrenorul oltencelor, Bogdan Burcea, a fost extrem de emotionat la finalul meciului si a avut si un mesaj pentru cei care n-au crezut in echipa lui.

”Sunt obosit, dar fericit. Consider ca ne-am indeplinit un vis la care nu speram. Suntem fericiti. In seara asta vrem sa ne bucuram. Acest trofeu inseamna enorm pentru Romania si pentru Craiova. Fetele mele s-au daruit si au muncit. Multe voci au zis ca am ajuns nemeritat aici. Am trait intes finalul de meci, dupa cum se vede”, a declarat Bogdan Burcea la Telekom Sport.

Asa cum a promis Galeria Vivien a fost si de aceasta data la inaltime si a incurajat fetele din primul minut pana in ultimul ! Putem spune ca acest trofeu este si al acestor oameni care formeaza una din cele mai frumoase galerii .

La final asa cum a facut si in semifinala , Adriana Ungureanu (Vivien) a ofert un superb tort pentru echipa SCM Craiova !