Handbal Feminin : SCM Craiova s-a impus în meciul cu Slobozia 1
SCM Craiova s-a impus în meciul cu Slobozia

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a irosit un avantaj de 9 goluri și a tremurat serios pentru victorie. Trupa lui Burcea s-a impus, scor 33-28 , în fața formației Unirea Slobozia conform Sportul Doljean .

Craiova a condus la pauză, scor 18-11, după o primă repriză de vis făcută de fetele lui Bogdan Burcea. Oltencele au început în forță și au condus cu 5-0 (min 7). Primul gol al formației ialomițene a fost marcat de Ana Maria Horobeț în minutul 8. Oaspetele au mai redus din diferență, dar finalul a aparținut echipei craiovene.

Gazdele au mărit ecartul la 9 goluri în debutul reprizei secunde (21-12). Cristina Zanfir a ratat o aruncare de la 7 m și șansă ca diferența pe tabela de marcaj să fie de 10 goluri. Craiova a redus motoarele și Slobozia s-a apropiat la patru goluri (29-25 – 53). Pașca a parat o aruncare de la 7 m și a adus liniștea în Polivalentă.

S.C.M. CRAIOVA – UNIREA SLOBOZIeA 33-28 (18-11)

S.C.M. CRAIOVA: Paşca, Dumanksa, Stanciu – Zamfir (9 g.), Nikolic (8 g.), Landre (6 g.), Băbeanu (3 g.), Apipie (2 g.), Andrei (2 g.), Trifunovic (2 g.), Ianaşi, Şelaru, Zaremba.

Antrenori: Bogdan BURCEA, Grigore ALBICI

Bogdan BURCEA, antrenor S.C.M. Craiova:

„Sunt mulţumit de 48 de minute din joc. A nu ştiu câta oară dăm şansa unor sportive să evolueze, să performeze, însă principala lor preocupare este să se pună în evidenţă pe sine. Trebuie să căutăm soluţii vizavi de acest lucru. În rest mă declar mulţumit de cele trei puncte.”