Acasă Actualitate Actualitate Craiova Mii de elevi din Dolj au început noul an școlar 2025–2026. Școala...

Mii de elevi din Dolj au început noul an școlar 2025–2026. Școala Gimnazială „Sfântul Gheorghe” din Craiova, complet reabilitată

0
Mii de elevi din Dolj au început noul an școlar 2025–2026. Școala Gimnazială „Sfântul Gheorghe” din Craiova, complet reabilitată
Mii de elevi din Dolj au început noul an școlar 2025–2026. Școala Gimnazială „Sfântul Gheorghe” din Craiova, complet reabilitată

Mii de elevi din județul Dolj s-au întors astăzi în bănci, cu emoție și entuziasm, odată cu începerea noului an școlar 2025–2026. Pentru unii dintre copii, ziua a venit cu surprize plăcute: au pășit în școli modernizate și pregătite să ofere condiții la standarde europene. Pentru alții, însă, provocarea rămâne adaptarea la unități de învățământ unde lucrările de renovare nu au fost încă finalizate, iar directorii au fost nevoiți să găsească soluții provizorii pentru desfășurarea cursurilor.

În această dimineață, în jurul școlilor din Craiova și din localitățile doljene, atmosfera a fost una plină de emoții. Părinți și copii s-au reunit în curțile instituțiilor de învățământ, iar cei mai nerăbdători au fost bobocii din clasa pregătitoare, pentru care ziua a marcat primul contact cu școala.

Un moment aparte a fost la Școala Gimnazială „Sfântul Gheorghe” din Craiova (fosta Școala nr. 24), care a fost complet reabilitată. Elevii și profesorii au pășit astăzi într-o clădire transformată radical: doar structura de rezistență a rămas neschimbată.

„Astăzi am ales să deschid noul an școlar la Școala Gimnazială „Sfântul Gheorghe”, o unitate complet renovată, în care practic doar structura de rezistență a mai rămas neschimbată. Lucrările au transformat clădirea într-o școală modernă, cu anvelopare termică, acoperiș nou, tâmplărie performantă energetic, instalații de iluminat și încălzire modernizate, climatizare centralizată, supraveghere video, sonorizare și sisteme de securitate conform cerințelor ISU. De asemenea, interiorul a fost înfrumusețat cu picturi murale realizate de artiștii Andrei Tonița și Bianca Stancu. Le urez tuturor elevilor și profesorilor un an școlar plin de reușite!”, a declarat Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu.

Mii de elevi din Dolj au început noul an școlar 2025–2026. Școala Gimnazială „Sfântul Gheorghe” din Craiova, complet reabilitată
Mii de elevi din Dolj au început noul an școlar 2025–2026. Școala Gimnazială „Sfântul Gheorghe” din Craiova, complet reabilitată

Structura anului școlar 2025–2026

Noul an școlar prevede 36 de săptămâni de cursuri pentru majoritatea elevilor, împărțite în cinci module de învățare și cinci vacanțe. Prima vacanță este programată între 27 octombrie și 2 noiembrie 2025.

Pentru elevii din Dolj, începutul de an școlar a adus bucuria revederii colegilor și profesorilor, dar și speranța că noile condiții de studiu vor contribui la rezultate mai bune și la un proces educațional de calitate.

Views: 167

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.