Ministrul Sănătății, Cseke Attila, despre vârful valului 4: Se va ajunge 20.000 de cazuri pe zi pe la mijlocul lui octombrie

0
Ministrul interimar al Sănătăţii vrea sancționarea medicilor care contestă vaccinul cu ridicarea dreptului de a profesa
Ministrul interimar al Sănătăţii vrea sancționarea medicilor care contestă vaccinul cu ridicarea dreptului de a profesa

Ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a declarat, miercuri seară, la Digi24, că vârful valului 4 în România va fi atins la mijlocul lunii octombrie și că, în acel moment, se poate ajunge și la 20.000 de infectări pe zi:

„Din ce spun specialiștii, vârful valului 4 va fi undeva la mijlocul lunii octombrie sau puțin mai încolo. Pentru 15-20 octombrie se preconizează să se poată ajunge, din păcate, și la 20.000 (de noi infectări pe zi – n.red.)”, a spus Cseke Attila la Digi24.

Acesta a spus că va trebui făcută o analiză după ce trece această pandemie pentru a vedea cum a fost gestionată. În ceea ce privește numărul actual de paturi destinate pacienților bolnavi de Covid, Cseke a precizat că „s-ar putea ca acestea să nu ne ajungă”, mai precizează Digi24.

Views: 0

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.