Deputatul Partidului Forta Liberala , Nicolae Giugea, solicita informații cu privire la cifrele de afaceri și profiturile brute obținute în anul 2021 de furnizorii de energie electrică și gaze naturale în România.
„Criza energetică pe care o traversează România are consecințe dezastruoase atât asupra veniturilor populației, cât și asupra activităților operatorilor economici care utilizează intensiv energie electrică și gaze naturale.
Chiar dacă majorările uriașe de prețuri finale sunt puse pe seama cantităților limitate, există suficiente suspiciuni potrivit cărora furnizării au speculat această criză în vederea menținerii prețurilor la valori maxime și în scopul majorării profiturilor nete.
Având convingerea că veți dispune toate diligențele pentru a identifica măsuri urgente care să protejeze consumatorii finali, casnici sau non-casninic, vă solicit următoarele precizări:
– Solicit o situație care să reflecte evoluția cifrei de afaceri pentru producătorii și furnizorii de energie electrică și gaze naturale din România pentru ultimii 5 ani.
– Solicit o situație în care să fie prezentată evoluția profiturilor brute ale producătorilor și furnizorilor de energie electrică și gaze naturale din România obținute în ultimii 5 ani.
– Solicit o situație în care să se prezinte sumele încasate din contribuțiile pentru cogenerare plătite de consumatorii de energie în ultimii 10 ani și destinația/utilizarea sumelor colectate prin această taxă.
– Vă rog să precizați dacă, în scopul asigurării succesului liberalizării pieței energiei din România, s-au creat și mecanismele de verificare/control împotriva unor înțelegeri neconcurențiale în piață.” se arata in documentul care se va depune in Camera Deputatilor de catre Deputatul Partidului Forta Liberala , Nicolae Giugea.
Intrebare Giugea Nicolae 8 Februarie by Jurnalde Craiova on Scribd
Views: 0











