Partida de aseara dintre FCU Craiova si Academica Clinceni a fost ultimul meci al lui Eugen Trica pe banca Stiintei

0
134

FCU Craiova a pierdut și meciul jucat acasă cu Academica Clinceni. Ilfovenii au câștigat cu 2-1 și au trimis pe ultimul loc pe Dinamo.
Andrea Compagno a deschis scorul pe stadionul din Banie, în minutul 28, dar ilfovenii au întors rezultatul prin reuşitele lui Robert Ion, minutul 33, şi Apostolos Vellios, minutul 68.

În urma acestui rezultat, FC U Craiova rămâne pe locul 14, cu 15 puncte, în timp ce Academica Clinceni a urcat pe locul 15, cu 10 puncte. Dinamo este noua „lanternă roşie” din Liga 1, cu 9 puncte.
„Situația se agravează de la meci la meci. Azi am marcat primii, mă gândeam că jucătorii au încredere, apoi au venit greșeli în lanț. Le-am spus jucătorilor mei să jucăm tot timpul cu minge lungă dacă adversarii fac pressing, întrucât așa făceau și jucătorii de la Barcelona, Pique, Mascherano.

Nu se prinde de ei. Nu învățăm din greșeli. Nici eu nu înțeleg. Marchezi gol, trebuie să ai încredere apoi, să joci fotbal. Sincer, Clinceni era echipă de bătut azi. În momentul de față atât pot jucătorii noștri”, a declarat Eugen Trică la Telekom Sport, după 1-2 cu Academica.

“Eugen Trică și Fotbal Club Universitatea 1948 au ajuns la un acord pentru încetarea colaborării. Clubul îi mulțumește pentru tot ce a realizat ca antrenor al echipei și îi urează mult succes în următoarele provocări” a fost comunicatul echipei FCU Craiova.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.