Procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Craiova au retinut pentru 24 de ore a doi inculpați cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trafic intern de droguri de risc în formă continuată.
„La data de 13.04.2022, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Craiova au dispus reținerea pentru o perioadă de 24 de ore a doi inculpați cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trafic intern de droguri de risc în formă continuată.
Măsura a fost dispusă după ce, la aceeași dată, procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Craiova împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate Dolj au pus în aplicare 6 mandate de percheziție domiciliară pe raza județului Olt, în urma cărora au fost descoperite și ridicate cantitățile de 3 kilograme de canabis la unul dintre inculpați și 900 de grame de canabis la cel de-al doilea, droguri destinate comercializării. În urma perchezițiilor au fost descoperite și ridicate și o armă cu alice, două telefoane mobile și un cântar electronic.
La sediul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Craiova au fost conduse în vederea audierii 11 persoane despre care există suspiciunea rezonabilă că sunt implicate în activitatea infracțională.
În cauză s-a reținut faptul că, începând cu anul 2021, inculpații au comercializat droguri de risc pe raza județelor Olt și Vâlcea.
În cursul zilei de astăzi va fi sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Dolj cu propunerea de luare a măsurii arestului preventiv pentru o perioadă de 30 de zile.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate Dolj și Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt, precum și al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Olt.
Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.
Facem precizarea că pe întreg parcursul procesului penal persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de Procedură Penală, precum și prezumția de nevinovăție.” se arata in comunicatul emis de DIICOT.
Views: 0











