Tenis : Simona Halep defilează la Roland Garros şi se califică în optimi

0
78

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, vineri, în optimi la Roland Garros, după ce a învins-o pe americanca Amanda Anisimova, locul 29 mondial, scor 6-0, 6-1, după 54 de minute de joc.

Românca şi-a luat astfel revanşa în faţa jucătoarei care a eliminat-o anul trecut de la Roland Garros.

Setul 1 a fost câştigat de sportiva din Constanţa în 25 de minute, cu 6-0. Românca a reuşit să câştige ghemul de 2-0 pe serviciul său, după ce a salvat cinci mingi de break.

Setul doi a început mai echilibrat, însă după ce scorul a fost egal la ghemuri, 1-1, Halep nu i-a mai lăsat nicio şansă adversarei şi s-a impus cu 6-1, după 29 de minute.

În optimi, Halep va evolua cu poloneza Iga Swiatek, locul 58 mondial.

Calificarea în optimi este recompensată cu 189.000 de euro şi 240 de puncte WTA.