Volei : SCM Craiova se impune impotriva echipei din Timisoara!

0
117

SCM Craiova s-a impus în Sala Ion Constantinescu, impotriva echipei din Timisoara. Formația pregătită de Dan Pascu a trecut în patru seturi de Timișoara, scor 3-1 (25-11, 15-25, 25-13, 25-12), penultima clasată în Divizia A1 și astfel și-a recăpătat poziția a 5-a în clasament. Partida a contat pentru etapa a 13-a.

SCM Craiova a inceput foarte bine partida castigand categoric primul set.
Baietii antrenati de Danut Pascu au crezut ca au un meci usor astfel ca a aparut relaxarea in randul acestora iar setul doi a fost castigat in premiera de catre oaspeti.

Al treilea set a revenit echipei SCM Craiova la 10 puncte diferenta. Ultimul set a apartinut tot echipei antrenate de Danut Pascu.

Cu acest succes, SCM Craiova a urcat pe locul cinci, cu 25 de puncte și se pregătește acum de o deplasare la Baia Mare, la mijlocul săptămânii viitoare. De partea cealaltă, Timișoara va reveni pe teren propriu pentru partida cu Unirea Dej.

SCM Craiova: Jimenez 5 puncte, Stöhr 8 , Ćuk 16 , Hernandez 16 , Călin 5, Paez 5, Ćulafić 15 – Diaconescu (L). Au mai intrat: Ocunschi 1, Capotă.

“In primul rand sunt nemultumit de atitudinea baietilor din setul 2. Dupa ce am castigat primul set categoric, s-au relaxat si dupa aceea nu a mai iesit nimic. Le-am dat celor de la Timisoara sa serveasca bine iar noi nu am mai construit nimic si de acolo am pierdut setul 2. Cand castigi seturile la 11,12 sau 13 si pierzi la 15 inseamna ca e o chestie de psihic sau de relaxare.
Asta este cea mai mare problema la echipa. Incerc sa o corectez insa nu reusim sa stabilizam acest fenonem.”, a declarat Danut Pascu, antrenorul echipei SCM Craiova.

“Suntem foarte bucurosi pentru setul adjudecat. Chiar sa ne apropiem de un punct am fost atat de departe. Am jucat cu o echipa in forma datorita si meciului cu Brasov si s-a vazut ca baietii sunt intr-o forma buna. Pentru noi a fost un meci foarte greu. Presiunea serviciului si-a spus cuvantul, ceea ce ne-a afectat si atacul. Felicitari Craiovei! Noi suntem fericiti pentru setul castigat.”, a declarat Sorin Schiesz, antrenorul echipei CSU UVT Timișoara.