Simona Halep s-a calificat fără emoții în turul doi al competiției de la Australian Open 2022

0
118

Simona Halep a învins-o pe jucătoarea din Polonia, Magdalena Frech, cu scorul de 6-4, 6-3. Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, a învins-o, maţi, cu scorul de 6-2, 6-2, pe jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 20, calificându-se în turul al doilea al Australian Open.

Cîrstea s-a impus după un meci de o oră şi 11 minute şi va evolua în manşa următoare cu Kristina Kucova din Slovacia, locul 96 WTA.

Într-un alt meci din turul I, Irina Begu, locul 64 WTA, a dispus, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-3, de franţuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA, după o partidă care a durat două ore şi 37 de minute.

Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, s-a calificat, marţi, în turul al doilea al Australian Open, după ce a trecut, cu scorul de 6-4, 6-3, de poloneza Magdalena Frech, locul 102 WTA.

Simona Halep a lăsat o foarte bună impresie la primul meci disputat la Melbourne Park, în care a primit o replică dârză din partea cealaltă a fileului. În condiţiile în care adversara i-a opus o puternică rezistenţă, românca a zburdat pe teren şi şi-a făcut convingător intrarea în turneu.

În manşa următoare, Simona Halep va evolua cu Katie Volynets din SUA, locul 176 WTA, venită din calificări, sau cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, locul 83 WTA.

Calificarea în turul al doilea este recompensată la primul grand slam al anului cu un premiu de 154.000 de dolari australieni (97.210 euro) şi cu 70 de puncte WTA.

Simona Halep a fost finalistă în 2018 la Melbourne Park, fiind întrecută în ultimul act de Carlone Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4. La ediţia din 2021, românca a fost eliminată în sferturi de Serena Williams, cu 6-3, 6-3.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.