Fotbal : Remiza pe stadionul din Banie! FCU Craiova – Dinamo 1-1

0
132

FCU Craiova a încheiat la egalitate sâmbătă, scor 1-1, cu gruparea Dinamo Bucuresti, într-un meci din etapa a 5-a a play-out-ului Superligii.
In prima repriza ambele formatii şi-au împărţit ocaziile, ratând prin Baeten, gazdele, şi prin Patriche şi Borduşanu, oaspeţii, golul a picat în minutul 43. Goncalo Gregorio i-a pasat lui Milanov şi acesta a şutat din careu înscriind şi deschizând scorul pentru Dinamo.
FCU Craiova si-a dorit egalarea dar Golubovic a respins şutul lui Padula, din minutul 53, însă tot bucureştenii au fost mai periculoşi pe final de meci. Scorul final a fost însă 1-1 după ce FCU Craiova a reuşit să egaleze în minutul 90. Blănuţă a înscris cu o lovitură de cap la centrarea lui Baeten şi Dinamo e pe locul 8 în play-out, cu 20 de puncte, iar FCU Craiova este ultima, a 10-a, cu 18 puncte.

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci (R. Negru 46), Lacroix, Lekiatas, Padula – D. Albu (V. Achim 46), V. Pop (Bahassa 70) – Sidibe (Dragu 83), Baeten, Jibril (Bauza 46) – Blănuţă. ANTRENOR: Eugen Trică

DINAMO: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – De Moura, Milanov (D. Iglesias 78), Gnahore, Pavicic (N. Roşu 78), Borduşanu (Amzăr 66) – Hakim Abdallah (Selmani 67), Goncalo Gregorio (Politic 54). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Lekiatas 71 / Borduşanu 61

Arbitri: Adrian Cojocaru – Alexandru Cerei, Alexandru Vodă – Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Romică Bîrdeş

Observator: Adrian Comănescu

“Vreau să-mi cer scuze pentru prima repriză, n-a fost ce trebuia, am început temători, n-am înțeles-o deloc. Acum stau să înțeleg puțin, intervine presiunea, e meci decisiv. Vreau să-i felicit pe băieți pentru partea secundă, s-a văzut altceva. Dacă jucam la fel tot meciul… O felicit și pe Dinamo pentru un meci bun în prima repriză, au controlat jocul. Era normal să se retragă în partea secundă, apoi a venit golul nostru și acest punct ne ține în viață. Sunt mulțumit de cum s-au desfășurat lucrurile în a doua repriză.

Da, am avut ceva dubii toată săptămână la anumiți jucători, dar așa am decis. Ca dovadă, n-a mers cum mi-am dorit și am făcut acele schimbări.
Bauza normal că nu putea juca din primul minut, venea după accidentare. Dar mă bucur că e sănătos și ne vom baza pe el la meciurile următoare. Are șanse mari să fie titular cu Voluntari”, a declarat Eugen Trică.

„Ne-au dat un mesaj pozitiv suporterii, nu mai au loc reproșurile. Trebuie să fim uniți și să salvăm echipa! Nu au fost probleme în vestiar, doar câteva mici discuții. Eu sunt la dispoziția clubului! Nu vreau să comentez prea mult, cu mă cunosc și îmi știu valoarea și nu mă afectează.

Eu la Dinamo am salvat echipa, eu am fost la echipă când era patron spaniolul, apoi a retrogradat Dinamo. Ar fi o lovitură pentru mine să retrogradăm pentru că avem o echipă foarte bună.
Sunt foarte mulțumit cum acest punct, care ne ține în lupta pentru salvare. Am luat gol și am alergat după egalare. După ce au înscris s-au închis mai bine și au fragmentat jocul. Am sperat și am marcat acest gol, care sperăm să ne ajute”, a declarat Vlad Achim.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.