CFR Cluj, eliminată din preliminariile Ligii Campionilor de Pyunik Erevan

0
201

CFR Cluj a fost eliminată de formaţia armeană Pyunik Erevan din preliminariile Ligii Campionilor la fotbal, fiind învinsă cu 4-3 la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal, atât după cele 90 de minute regulamentare (1-1), cât şi după prelungiri (2-2), în manşa secundă a primului tur preliminar.

CFR Cluj va evolua în turul II din Conference League cu Inter Club d’Escaldes, o formație din Andorra. Turul e pe 21 iulie, la Cluj, returul fiind o săptămână mai târziu.

CFR Cluj a dominat primele minute ale partidei. In minutul 2, CFR Cluj putea trece în avantaj pe tabelă după șutul în forță expediat de Păun din afara careului.

Campionii Romaniei au deschis scorul în minutul 6 atunci când Deac a centrat foarte bine din lovitură liberă, iar Boateng a marcat cu capul. CFR Cluj putea să facă 2-0 în minutul 17, dar șutul lui Păun de la marginea careului a lovit transversala.

Manea putea să majoreze avantajul în minutul 26, dar balonul a lovit bara laterală. Faza a continuat, mingea a ajuns la Păun care a reușit să înscrie, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Singura ocazie a oaspetilor a venit în minutul 35, la șutul de la distanță al lui Dashyan.

CFR Cluj putea dubla avantajul în minutul 59, când Deac a trimis periculos din lovitură liberă, dar Yurchenko a reușit o serie de intervenții bune.

În repriza secundă, CFR Cluj nu au mai fortat, iar acest lucru a dus la golul celor de la Pyunik, din minutul 89. Harutyunyan a centrat perfect de la colțul terenului, iar Zoran Gajic a înscris cu capul în poarta lui Bălgrădean.

Până la finalul timpului regulamentar, gazdele au mai risipit două ocazii uriașe de a înscrie, prin Boateng și prin Petrila. După 90 de minute, scorul era 1-1, astfel că partida a mers în prelungiri.

În minutul 94, Deac i-a pasat genial lui Petrila printre fundașii adverși, iar acesta a trimis din prima și l-a învins pe Yurchenko.

În minutul 108, ardelenii au trecut prin mari emoții după ce Burcă și-a faultat în careu un adversar. Centralul partidei nu a ezitat și a dictat penalty. Harutyunyan a fost cel care a bătut lovitura de la 11 metri, dar Bălgrădean a reușit să apere.

Totuși, Pyunik a egalat din nou prin același Gajic în minutul 119, astfel că meciul s-a decis la loviturile de departajare.

La loviturile de departajare, Bălgrădean nu a mai putut apăra niciun penalty, iar ratarea lui Petrila și cea a lui Camora le-a pecetluit soarta ardelenilor.

CFR Cluj – Pyunik Erevan, echipe de start
CFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, Graovac, A. Burcă, Camora – Boateng, Cvek ,C. Deac – Ad. Păun, Debeljuh, Roger
Rezerve: R. Sava, Braun, Mistrati, Brucic, Yuri, M. Bordeianu, Muhar, Dugandzici, Petrila, Jefte Betancor, Yeboah, Sg. Buș
Antrenor: Dan Petrescu

Pyunik Erevan: Yurchenko – Juninho, Gajici, Vakulenko, Kovalenko – Cociuc, Andre Luiz, Gonzalez – Dashyan, Otubanjo, Nenadovic
Rezerve: Mikayelyan, Buchnev, Juricic, Andre Luiz, Harutynyan, Najaryan, Mladenovic, A. Avagyan, Gareginyan, Davidyan
Antrenor: Eghishe Melikyan

Arbitru: Michael Fabbri / Asistenți: Marco Bresmes, Domenico Palermo (toți din Italia)
Stadion: „Dr. Constantin Radulescu”

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.