Fotbal : Cupa Romaniei ramane competitia surprizelor. CFR Cluj si FCU Craiova parasesc competitia..

0
149

Cupa Romaniei ramane competitia surprizelor si in aceasta editie. Echipa de liga secundă Corvinul Hunedoara a eliminat din Cupa României, marţi seara, formaţia CFR Cluj, de care dispus cu scorul de 4-0, producând surpriza sferturilor Cupei României.

Clujenii au rămas în zece oameni încă din minutul 11, când Tachtsidis a fost eliminat după o intrare la Marius Lupu, însă în minutul 27 Peter Michael a scăpat singur cu portarul advers şi nu a putut să îl învingă, iar din cornerul rezultat, Muhar a trimis în bara transversală, cu o lovitură de cap.

Gazdele au intrat la pauză în avantaj, după şutul lui Lică, din minutul 43. Marius Coman a majorat avantajul hunedorenilor în minutul 50, iar în minutul 67 Pîrvulescu a înscris cel mai frumos gol al meciului cu un şut superb la vinclu. Scorul final a fost marcat de Pop, care a închis tabela marcând cu o lovitură de cap la în ultimul minut, 90+2. Corvinul a învins-o pe CFR cu 4-0 şi va juca în semifinale cu FC Voluntari.

Echipa ilfoveană FC Voluntari s-a calificat miercuri în semifinalele Cupei României, după ce a dispus, în deplasare, de FCU Craiova, scor 4-2 după loviturile de departajare.

Ilfovenii au marcat în minutul 24, prin Carnat, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. După şase minute, oaspeţii au înscris din nou, însă golul a fost şi de această dată anulat. În partea secundă, portarul Fernandez a intervenit la şutul lui Baeten (min. 57), apoi Sidibe a trimis frumos, iar Fernandez a apărat. La ultima fază a timpului regulamentar, Vlad Pop a trimis în bară şi partida a intrat în prelungiri. Blănuţă a lovit şi el bara, în minutul 94, dar nici o echipă nu a înscris după 120 de minute şi s-a ajuns la lovituri de departajare.

La 1-1, Voican (FC Voluntari) a alunecat în momentul execuţiei şi a lovit mingea cu ambele picioare, iar golul a fost anulat. Vlad Pop a trimis apoi în transversală, iar ilfovenii au înscris. Compagnucci a înscris sigur pentru 2-2. Robert Popescu a marcat şi el (3-2 pentru Voluntari), dar Jesus Fernandez a apărat şutul lui Padula şi ilfovenii s-au calificat după golul lui Cassini, cu 4-2.

Echipa Universitatea Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României după ce a dispus miercuri seara, pe teren propriu, la limită, scor 1-0, de FC Hermannstadt.
Pe Cluj Arena, gazdele au avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 33, când Dan Nistor a trimis în bară cu un şut de la distanţă. După opt minute a venit şi replica sibienilor, care au avut şi ei o bară, la lovitura de cap a lui Ngoma.

Clujenii au reuşit să înscrie totuşi golul calificării în semifinale: portarul sibian Căbuz a respins lovitura de cap a lui Vali Gheorghe, iar Federico Anselmo a profitat.

Universitatea Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României, unde va înfrunta învingătoarea dintre CSU Craiova şi Oţelul Galaţi.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.