Fotbal : Remiza in Banie! FCU Craiova – Poli Iasi 1-1 dupa 2 goluri anulate de VAR.

0
62

FCU Craiova a încheiat la egalitate marţi, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Poli Iaşi, în primul meci al etapei a 28-a. Ambele echipe au avut câte un gol anulat de VAR.

Prima repriză a meciului a fost marcată de accidentări, care au dus la schimbarea a trei jucători în primele 25 de minute. Primul care nu a mai putut continua partida a fost Padula, în minutul 5, iar în minutul 13 antrenorul Giovanni Constantino a fost nevoit să îl înlocuiască şi pe Compagnucci. Şi oaspetii au avut un jucător accidentat, pe portarul Ailenei, care a ieşit de pe teren în minutul 24.

Între timp, FCU Craiova a deschis scorul în minutul 19, după o acţiune personală a lui Aurelian Chiţu, care a protejat balonul în careul advers, a centrat în faţa porţii şi Jibril Ibrahimi a înscris cu o lovitură de cap.

Egalarea a venit în minutul 45+1, când Kabran a trimis în careu şi Bettaieb a reluat cu capul, în plasă. Oaspeţii au marcat în minutul 56, prin Kabran, după o fază creată de Martac, un şut al lui Bettaieb respins de Robert Popa, iar suedezul a trimis în plasă. După aproape patru minute de aşteptare, golul a fost anulat de VAR, pentru un ofsaid.

FCU Craiova a avut şi ele un gol anulat, în minutul 76, atunci când Sidibe a înscris, dar a comis henţ. Oaspeţii au încheiat meciul în zece, după eliminare alui Bordeianu în primul minut al prelungirilor şi meciul s-a terminat în cele din urmă la egalitate, 1-1.

Cele două echipe sunt vecine în clasament, cu acelaşi număr de puncte, 31. FCU Craiova ocupă poziţia a 12-a, iar Poli Iaşi se află pe locul 13.

Antrenorul ieşenilor, Leo Grozavu a fost eliminat pentru proteste, la pauză, şi nu va sta pe bancă etapa viitoare.

FCU Craiova – Poli Iași, echipe de start:
FCU CRAIOVA (4-2-3-1): R. Popa – Compagnucci, Lacroix, Lekiatas, Mascarenhas – Baeten (cpt.), Vl. Pop – Negru, Chițu, Padula – Ibrahim
Rezerve: Gurău – Kvakic, Dragu, Vl. Achim, Blidar, Sidibe, Bauza, Bahassa, Blănuță
Absenți: D. Albu (suspendat), Al. Vodă, I. Zanfir, Abbey (fără drept de joc)
Antrenor: Giovanni Costantino

POLI IAȘI (4-4-2): Ailenei – Martac, Bouhenna (cpt.), Fl. Ilie, Ștefanovici – Oliveira Mota, Saghiri, Marchioni, L. Mihai – Kabran, Bettaieb
Rezerve: T. Niga – Todoroski, Katanec, Samayoa, Bordeianu, C. Gheorghiță, Jatoba, Itu
Absenți: Ispas, Harrison (accidentați), Lung, Roman (menajați)
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: Complex Sportiv Craiova
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca). A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca), A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)
Arbitru VAR: Bîrsan Marcel (Bucureşti). Arbitru AVAR: Dima Iulian (Bucureşti

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.