Fotbal : “U” Cluj – FCU Craiova de la ora 16:00 .. Echipele de start si ultimele informatii

0
293

În etapa cu numărul 18 a SuperLigii României, FCU Craiova o întâlnește în deplasare pe FC Universitatea Cluj. Partida se desfășoară pe Cluj Arena de la ora 16:30.

“U” Cluj ocupa poziția a 8 a în clasamentul Super Ligii cu 23 de puncte, cinci victorii, opt egaluri și patru înfrângeri, însă în meciurile disputate acasă, formația clujeană a reușit victoria doar în fața echipei Sepsi OSK, cu scorul de 1-0, în data de 09.10.2023, după un penalty transformat cu succes de Dan Nistor în minutul 82.

Meciul precedent, “U” Cluj a învins Rapid București în Giulești cu scorul de 3-2. Deși a fost condusă cu scorul de 2-0, echipa clujeană a avut o revenire spectaculoasă.

FCU Craiova se situează pe locul 14 în clasament cu 18 puncte, cinci victorii, trei egaluri și nouă înfrângere.

Etapa precedentă echipa din Bănie a câștigat în fața celor de la Sepsi OSK, cu scorul de 2-1, după un joc bun făcut de echipa craioveană.

Blănuță a deschis scorul în minutul 10 al partidei, iar pentru oaspeții a marcat Matei în minutul 30, stabilind scorul pauzei, 1-1. Victoria a fost adusă de golul lui Lacroix în minutul 92, dintr-o centrare perfectă marca Aurelian Chițu, care a adus prima victorie în SuperLiga pentru Giovanni Costantino.

Giovanni Costantino și Vladislav Blănuță au vorbit într-o conferință de presă despre acest meci.

“Este un meci dificil, mai ales că U Cluj are un moral ridicat după victoria din Giulești cu Rapid. Dar, la rândul nostru și noi avem un moral bun după victoria cu Sepsi. În această săptămână am încercat să așezăm niște lucruri și să ne îmbunătățim și mai bine calitatea. Nu mă aștept la o partidă între Chițu și Nistor, primii doi golgheteri ai campionatului, ci mă aștept la o partidă de luptă între cele două formații. Însă, trebuie să avem grijă să îi dăm spații lui Nistor. E un jucător foarte bun. Noi avem un obiectiv și în Cupă, dar până la acel meci trebuie să trecem cu bine peste meciul de la Cluj. Sper și îmi doresc să îi avem pe fanii noștri alături de noi. Suporterii sunt foarte importanți pentru noi”, au fost câteva dintre declarațiile lui Giovanni Costantino.

La rândul său, Vladislav Blănuță a declarat: “E un meci foarte important pentru FCU. Ne-am pregătit foarte bine pentru acest joc și să fiți convinși că vom da totul pentru victorie. Sper să facem un meci bun la Cluj și să ne întoarcem cu un rezultat pozitiv. Ne dorim foarte mult să urcam în clasament”.

U Cluj – FCU Craiova, echipele de start
U CLUJ: Iliev – Oancea, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Chipciu, G. Simion, Doukoure, I. Stoica – Nistor – D. Popa
REZERVE: Gorcea – Peteleu, Pițian, I. Filip, Fossati, Popadiuc, Cîmpanu, Silaghi, E. Manu
ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci, Lacroix, D. Henriques, Padula – V. Achim, Van Durmen – Chițu, Bauza, Bahassa – Blănuță
REZERVE: Mogoșanu – Negru, Mascarenhas, Buta, V. Pop, D. Albu, A. Blidar, S. Sidibe, W. Baeten
ANTRENOR: Giovanni Costantino