Fotbal / Cupa Romaniei : CSO Filiasi a pierdut pe nedrept cu FC Arges

0
525

Fotbal / Cupa Romaniei : CSO Filiasi a pierdut pe nedrept cu FC Arges 1CSO Filiasi a ratat calificarea în 16-imile Cupei României, după ce a pierdut la penaltiuri, partida susținută astăzi, pe stadionul „Chimia” din Işalnița, în compania divizionarei secunde FC Argeş, din turul patru al competiției KO.
Neacşu a fost la un pas de deschiderea scorului, dar şutul său de la 17 metri din lovitură liberă a nimerit transversala (’59).
CSO Filiasi a reuşit să marcheze în minutul 62, când Fabian Cruşoveanu a reluat cu capul o centrare de pe stânga, dar reuşita sa a fost anulată pe motiv de ofside.
CSO Filiasi a deschis scorul două minute mai târziu prin Lucian Borhot, care a şutat de la 12 metri, după ce portarul respinsese o reluare de la trei metri a lui Dinu (’64, 1-0).
Bucuria nu a durat însă decât două minute, pentru că noul intrat Radu Bîrzan a egalat din interiorul careului (’66, 1-1).
CSO Filiasi a reintrat în avantaj în minutul 70, când Cruşoveanu a inițiat o acțiune pe stânga, i-a pasat lui Badea, care l-a servit excelent pe Dinu, iar acesta a şutat sub bară din aproprierea careului mic (2-1).
Dinu a fost la un pas de 3-1, dar a țintit transversala de la 14 metri, după o acțiune a lui Badea (’75).
FC Argeş a restabilit egalitatea în minutul 87, după o fază controversată, la care Bîrzan nu a fost fair-play și nu a returnat un balon jucătorilor noștri care trimiseseră în aut pentru un jucător căzut, mingea a ajuns la Nilă și acesta a profitat şi a marcat (’87, 2-2).
S-a ajuns la cele două reprize suplimentare, dar nu s-a marcat, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare, oaspeții impunându-se cu 5-3. Pentru piteșteni au transformat Năstăsie, Stoica, Cruceru, Stan și Cotigă. CSO Filiasi a început prost și a ratat prin Tudor, apoi Neacşu, Lupu și Calu au transformat.

CSO Filiaşi: Nedeianu (‘118, Nica) – Calu, Preda, Tereche (’74, Lupu), Neacşu – Tudor – Borhot, Badea (’85, D. Stancu), Borneci, Cruşoveanu – Dinu (’77, Moraru). Antrenor: Victor Naicu.

FC Argeş: O. Popescu – Oancea (’78, Tofan), Cotigă, Şerbănică, Stan – I. Şerban, Panait – Barbu (’65, Bîrzan; ’90, Cruceru), Stoica, Albu (’57, Năstăsie) – Nilă. Antrenor: Iordan Eftimie.

Cartonaşe galbene: Calu, Tudor / Şerban (2), Panait, Stoica.

Cartonaş roşu: Şerban ’52.

Au arbitrat: Vladimir Andrei Nagy – Ionuț Traian Neacşu, Ramona Doriana Udrea.

Observatori: Stan Prodan, Florin Nicolaescu.

Pentru formația CSO Filiasi urmează un meci în campionat, pe terenul celor de la Millenium Giarmata.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.