Fotbal : Umilință pentru România ! Fără echipă în grupele europene ..

0
206

Norvegienii de Bodo/Glimt au eliminat-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe în play-off-ul Conference League. România rămâne fără echipe în competițiile europene la nivel de grupe, o contraperformanță rușinoasă pentru fotbalul românesc.

După un 2-2 la Sfântu Gheorghe, fotbaliștii de la Sepsi au mers în Norvegia cu speranțe mari. În minutul 30 era însă 2-0 pentru Bodo/Glimt. Românii au reușit să reducă din diferență înainte de pauză și să egaleze la începutul reprizei a doua.

După 90 de minute cu un 4-4 la general, meciul a intrat în prelungiri. Un henț în careu s-a transformat în penalty pentru norvegieni, iar speranțele celor de la Sepsi de a spăla rușinea fotbalului românesc s-au năruit.

Amahl Pellegrino, vârful norvegienilor, a încris în minutul 12, dar golul a fost anulat după consultarea sistemului VAR. Totuși gazdele au înscris de două ori în prima repriză, prin atacanții Sondre Sorli, în minutul 24, și Amahl Pellegrino, în minutul 29. Sepsi a marcat în minutul 42 prin Isnik Alimi și a egalat în minutul 46 prin golul lui Roland Varga.

Partida a ajuns în prelungiri deoarece în tur, la Sf.Gheorghe, scorul a fost identic, 2-2. Amahl Pellegrino a înscris din nou în minutul 100 printr-o lovitură de la 11 metri, iar Marius Stefanescu a avut un gol anulat pentru poziție de ofsaid în minutul 102.

Tot joi, Farul Constanța a fost eliminată din UEFA Europa Conference League. Constănțenii au fost învinși în returul disputat în deplasare cu HJK Helsinki. Finlandezii au câștigat partida cu 2-0 și, cu scorul general 3-2, au obținut calificarea în grupele UEFA Europa Conference League.

STIREA TA - Dacă esti martorul unor evenimente deosebite, fotografiaza, filmeaza si trimite-le prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.